• Tarih: 2010 Temmuz 09

Acaba Kadir Gecesi tüm dünyada bir gece midir?


         


Soru:

 

İslam dininde “Kadir Gecesi” hakkında oldukça fazla şeyler söylenmiş ve meşhur görüşe göre Ramazan Ayı'nın on dokuz, yirmi bir ve yirmi üçüncü geceler hakkında dini önderler tarafından, özel ibadet ve desturlar elimize gelmiştir.

 

Anlaşıldığı kadarıyla Kadir Gecesi bir geceden fazla değildir ama diğer taraftan ufukların farlı olmasından dolayı bazı ülkelerde Ramazan Ayı'na bir ya da iki gün önce girilirken bazı ülkelerde geç girilmektedir. Bu sebeple çeşitli noktalarda  “Kadir Gecesi” birkaç gün farklılık arz eder ve böylelikle Kadir Gecesi’nin sayısı da farklılaşmış olur. Kadir Gecesi’nin yıl boyunca tek bir gece olması, bu gecede meleklerin ilahi rahmeti indirmeleri, sadece Mekke’yle ve Peygamber (s.a.a) zamanıyla sınırlı olmaması ve tüm zamanlarda Kadir Gecesi’nin olması gibi bir takım meseleleri dikkate alırsak bu durumlarla nasıl uyuşur?

 

Cevap:

 

İslam dinindeki açık delillere göre “Kadir Gecesi” Peygamber (s.a.a)’in zamanı ve Hicaz bölgesiyle sınırlı olmadığı ve tüm zaman ve mekânlarda bu azametli gecenin varlığı tartışılmaz bir gerçektir.

 

Söz konusu eleştiri, Kadir Gecesi’nin her sene dünyanın çeşitli noktalarında bir ve ortak gece olarak belirlendiği ve dünyanın tüm noktalarında aynı anda başlayıp aynı saatte bittiği gibi bir düşünceden kaynaklanmaktadır.

 

Hâlbuki bu düşünce yanlıştır, çünkü bilindiği üzere dünya küresel olup yarısı ışık alırken diğer yarısı karanlıktır ve bunun doğal sonucu Kadir Gecesi’nin her yerde aynı güne tekabül etmesi mümkün değildir.  Kadir Gecesi’nin yıl boyu bir gece olmasından, her noktada yer alanlar için, Kameri Ay hesabına göre tek bir kadir gecesinin olduğu kastedilmektedir.  

 

Şöyle ki: Her bölgenin ahalisi Kameri Aya göre kendi özel ufukları hesabına göre Muharrem Ayı'na girerler ve sekiz ay sonra Muharrem Ayı'nın görüldüğü ufukta Ramazan Ayı'nı gördükleri ilk gün Ramazan Ayı'nın birici gününe girmiş olurlar. Sonuç itibariyle her bölgenin ahalisi, tıpkı kendi özel ufku hesabına göre on dokuz, yirmi bir ve yirmi üçüncü gecelerini Kadir Gecesi olarak hesap ederler.

 

Her bölge ahalisinin kendilerine has ufkuna göre mukaddes günlerini hesap etmeleri, Kadir Gecesi’ne mahsus değil, diğer gün ve İslami mukaddes vakitler de buna göre hesap edilir. Örneğin Kurban ve Ramazan Bayrımı gibi İslami bayramlarda bölge halkı için özel ibadet ve desturlar vardır ve bu günlerde yıl boyunca yalnızca tek gündür. Yıl içinde karar kılan bu tek günü, ufukları farklılık arz eden ülkeler kendi özel ufuklarını dikkate almak suretiyle belirlerler ve bu sebeple çoğu zaman örneğin Kurban Bayramı, Arabistan’da İran ve bazı ülkelerden bir gün önce başlar.

 

Bu hesabın “Kadir Gecesi” ve bu gecede inen meleklerle çelişir bir tarafının olmadığına dikkat etmek gerekir. Zira Kadir Gecesi’nde özel rahmetin inmesi gibi ilahi rahmeti anlatan cereyanların tamamı, özel ufuk hesabına göre her bölgenin Kadir Gecesi’nde gerçekleşir.

 

Tefsir, soru ve cevap, Ayetullah Mekarim Şirazi ve Ayetullah Cafer Subhani • Sayı(0) AvgRating
  0 0 0 0 0
  İmtiyazınız
  Ad:


  Soyad:


  Yorum:
        Yorum Listesi
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved