• Tarih: 2010 Temmuz 09

Niçin ibadet edilen diğer mabutlar yanacaktır?


         


Soru:

 

Enbiya Suresi'nin 98. ayetinde müşriklerin Allah’tan başkasına ibadet ettiği şeyler hakkında şöyle buyrulmaktadır: “Siz ve Allah’tan başka taptıklarınız cehennemin odunusunuz. Siz oraya gireceksiniz.”

 

Bu ayet gereği Allah’tan başka ibadet edilen şeyler yanacaktır. Hâlbuki cahil kavimlerin bazısı canlı varlıklara tapmaktadırlar, acaba bu varlıkların ateşe atılmasını gerektirecek bir günahı var mıdır?

 

Cevap:

 

Değerli makam sahibi olan Şia müfessiri merhum “Tabersi” kendi tefsiri “Mecmeu’l-Beyan”da şöyle demekedir: Bu ayetin muhatabı Mekke müşrikleridir ve Enbiya Suresi'nin tamamı Mekke’de nazil olmuştur. Mekke müşriklerinin taptığı batıl şeyler tahta, demir ve taştı ve ayet nazil olduğu zaman Mekke halkı bu şeylere tapıyordu; ayet batıl olan bu şeylerin ateşe atılacağını söylemektedir. Halkın bazılarının taptığı canlı varlıklar bu ayetin kapsamına girmez. O zamanın Arap yarım adasında hiç kimsenin canlı varlıklara tapmıyor olması da oldukça ilginçtir.

 

Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da şudur: Allah-u Teâlâ, müşriklerin mukaddes saydıkları ve kendilerinin azaba düşmesine vesile olan bu yalancı mabutları ateşe atmak ve onlardan cehennem yakıtı olarak istifade etmek suretiyle, müşriklerin taptıkları putların, kendilerini koruyabilecek herhangi bir güce sahip olmadıklarını anlatmak istemiştir.

 

 

Tefsir, soru ve cevap, Ayetullah Mekarim Şirazi ve Ayetullah Cafer Subhani • Sayı(0) AvgRating
  0 0 0 0 0
  İmtiyazınız
  Ad:


  Soyad:


  Yorum:
        Yorum Listesi
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved