جمهوری فدرال اسلامی کومور
درحال بارگزاري
  • تاريخ: چهار شنبه 11 خرداد 1390

جمهوری فدرال اسلامی کومور


           

کومور مجمع الجزایری است در جنوب شرقی افریقا در آبهای اقیانوس هند که در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد . مساحت آن به 2236 کیلو مربع بالغ می گردد.

کومور از جزایر فعال آتشفشانی بوجود آمده و در حال حاضر کوه کارتالا با 2360 متر ارتفاع ( بلند نقطه کشور ) آتشفشانی فعال محسوب می شود. سه جزیره اصلی آن عبارتند از گراند کومور ـ که با 1150 کیلومتر مربع وسیع ترین آنهاست ـ آنژوان و موئلی. چندین جزیره کوچک هم دارد. به سبب محصور بودن در آبهای اقیانوس هند و نزدیکی به خط استوا، آب و هوای گرم و مرطوب دارد.

ساکنین اولیه کومور از جزایر پولینزی هستند. این سرزمین در قرون قبل به تصرف مسلمانان درآمد و اهالی آن به اسلام گرویدند. از سال 1843م فرانسه این کشور را مستعمره خود نمود و در سال 1912م رسما مستعمره این استعمار گر شد و با ماداگاسکار ( مالاگاشی ) که تحت الحمایه فرانسه بود ، یکی گردید اما پس از چندی جدا شد و در سال 1971م به لحاظ اقتصادی خود مختار شد.

در سال 1975م مجلس نمایندگان کومور به طو یکجانبه استقلال کومور را اعلام نمود. کشورهای اروپای غربی، عربستان، عراق و کویت از سال 1979م با رژیم آن روابط سیاسی و تجاری برقرار نمودند و کومور که پس از کودتایی، از سازمان وحدت افریقا خارج شده بود در این تاریخ به عضویت آن درآمد. کومور از 7 ناحیه تشکیل شده که به شکل فدرال اداره می شود. مرکز حکومت آن مورونی است که در جزیره گراند کومور قرار دارد.

480000 نفر سکنه دارد که 30% آن در شهرها ( 10% در مرکز حکومت ) زندگی می کنند. رشد جمعیت 3% و تراکم نسبی آن 215 نفر در کیلومتر مربع می باشد. ترکیب کلی جمعیت از تیره های افریقائی است اما دو دسته مهاجر در آن سکونت دارند دسته اول مهاجران سواحل شرقی افریقا، ماداگاسکار، ایران، اعراب و هندی ها دسته دوم اروپائی ها شامل پرتقالی ها، هلندیها و فرانسوی ها، زبان رسمی عربی است اما زبان سواحیلی و فرانسوی هم در آن رایج است . 99% مردم مسلمان هستند و اقلیتی مسیحی هم دارد.

کومور پس از استقلال به خاطر قطع کمک فرانسویان به قحطی تهدید گردید که بر اثر کمکهای بین المللی و دول عربی، مردم از گرسنگی نجات یافتند. اقتصاد آن بر کشاورزی متکی است و برنج و سیب زمینی از محصولات مهم آن است . با این حال کومور وارد کننده مواد غذایی است. صنایع آن عبارتند از : وانیل سازی، عطر سازی، قایق سازی، زینت آلات و عتیقه جات. واحد پول آن فرانک سی اف آ ( CfA . f ) و برابر صد سانتیم است.


منبع: حوزه نت

 

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved