الگوی انقلاب
درحال بارگزاري
  • تاريخ: يکشنبه 1 خرداد 1390

الگوی انقلاب


           

آقای حسن سلیمان، امام جماعت مسجد کیپ تاوت (واقع در آفریقای جنوبی) و عضو مجلس این کشور هستند. ایشان از نوادگان مسلمانان اندونزی هستند که حدود سه قرن پیش به آفریقای جنوبی مهاجرت کردند. آقای سلیمان از چهره های معروف سیاسی بوده، دارای سوابق مبارزاتی طولانی بر ضد نژادپرستی هستند. وی از دوران تحصیل در دانشگاه، عضو کنگره ملی آفریقا بوده اند و علاوه بر تحصیل در زمینه عربی و علوم قرآنی مقالات متعددی درباره مبارزات مردم آفریقای جنوبی و همچنین گفتگوی میان ادیان به رشته تحریر درآورده اند که در نشریات گوناگون چاپ شده است. مصاحبه ای با ایشان انجام داده ایم که در پی می آید.

ـ مسلمانان در آفریقای جنوبی از چه موقعیتی برخوردار هستند؟ تا آنجایی که ما می دانیم آنها از نظر جمعیتی در اقلیت قرار دارند. با توجه به این موضوع نقش آنان در مبارزات علیه تبعیض نژادی و در زندگی سیاسی - اجتماعی فعلی آفریقای جنوبی چگونه است؟


آقای حسن سلیمان: آفریقای جنوبی جامعه ای است متشکل از فرهنگها و مذاهب گوناگون، جامعه ای است که آرزو داریم ببینیم روزی به صورت ملتی واحد درآمده اند و در کنار یکدیگر با آرامش و صلح و همنوایی زندگی می کنند. در کشور ما، مسلمانان، مسیحیان، هندوها، پیروان ادیان سنتی و بومی و حتی یهودیها زندگی می کنند. البته استحضار دارید که میان یهودیان و صهیونیزم تفاوت بسیار است. من معتقدم مردم آفریقای جنوبی همه باید با هم کار کنند تا بتوانند ملتی واحد بوجود آورند. در طول حاکمیت ظالمانه آپارتاید [تبعیض نژادی]، مسئولین نظام حاکم از گوناگونی ادیان برای ایجاد جدایی و تفرقه میان ملت استفاده می کردند. آنها تفاوت رنگ پوست، تفاوت زبان و غیره را اسباب تفرقه ملت و سرکوب مردم قرار داده بودند. در حالی که ما مسلمانان براساس تعلیمات اسلامی خود می دانیم که همه افراد بشر یکسان هستند. همه ما اولاد حضرت آدم هستیم و زبان و رنگ پوست و نظایر آن هرگز عامل برتری و تبعیض نژادی محسوب نمی شود. ما همین مطلب را در دوران مبارزه تبلیغ و بر آن تاکید می کردیم.

اسلام همچنین به ما می آموزد که به ادیان توحیدی دیگر احترام بگذاریم، مشروط بر اینکه آنان نیز متقابلا حرمت اسلام را حفظ کنند. ما مسلمانان هرگز به کسی اجازه بی احترامی به اسلام را نمی دهیم. به نظر من دانستن این حقیقت برای جامعه آفریقای جنوبی به خاطر حفظ و تداوم یک زندگی مشترک، در قالب یک ملت واحد الزامی است. مسلمانان در عهده دار شدن سهمی از این زندگی مشترک توانمند هستند. ما نیز می توانیم رسالت خود را به عنوان مسلمان، در مسیر توسعه و رشد و اعتلای همگانی در آفریقای جنوبی انجام دهیم.

ـ نام آفریقای جنوبی یادآور مبارزه علیه تبعیض نژادی است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این مبارزات اوج بیشتری گرفت و نهایتا به پیروزی رسید. در این زمینه چه تحلیل و نظری دارید؟

حسن سلیمان: الحمدلله - تا جایی که به آفریقای جنوبی مربوط می شود - بی حساب نبود که با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 مبارزات رهایی بخش در آفریقای جنوبی اوج گرفت. این واقعه مهم به اقلیت مسلمان جامعه ما - یعنی یک میلیون نفر مسلمان در میان چهل میلیون نفر جمعیت آفریقای جنوبی، در واقع کمتر از دو درصد جمعیت - الهام بخشید و آنها توانستند نقشی مهم و حیاتی در مبارزات مردمی داشته باشند. مسلمانان بخصوص در کیپ تاون بسیار فعال بودند. آنان از انقلاب اسلامی ایران الگو می گرفتند.

در آن ایام مسلمانان به ایالات می رفتند و رهبری مبارزات را برعهده می گرفتند. در سالهای 1980 تا 1990 در خیابانهای کیپ تاون بسیار شنیده می شد که مردم ندای «الله اکبر» سر می دادند. ممکن بود کسی تصور کند که مسلمانان رهبری کل مبارزات را در دست دارند اما چنین نبود. مسلمانان تعداد اندکی بودند لیکن به خاطر الهام از انقلاب اسلامی ایران قدرت و شجاعت زیادی پیدا کرده بودند. آنها به خیابانها می آمدند و اعتقاد داشتند با فریاد «الله اکبر» در دل دشمنان ترس ایجاد می کنند. مردم ایران به مدد تعلیمات امام خمینی(ره) و با همین روش توانستند رژیم ستمشاهی را با آن همه نابرابری از لحاظ سلاح و تجهیزات سرنگون کنند. مسلما انقلاب اسلامی در ایران بر جنبش آفریقای جنوبی تاثیر فراوانی داشت و این تاثیر بخصوص بر جوانان کشور ما محسوس بود. به نظر من این الهام و الگو گرفتن از ایران بویژه در کیپ تاون نقش بسزایی در براندازی رژیم آپارتاید ایفا نمود.

امروز حدود یک دهم اعضای مجلس ملی آفریقای جنوبی را مسلمانان تشکیل می دهند. این نسبت بسیار قابل توجه است و علت آن هم فعالیتهای انقلابی زیادی است که مسلمانان طی سالهای 1980 تا 1994 داشته اند.

ـ انقلاب اسلامی ایران و اندیشه ها و تعلیمات امام خمینی(ره) چگونه در مبارزات کشور شما - با توجه به اینکه اکثریت مردم مسلمان نیستند - الهام بخش و الگو بوده است؟


حسن سلیمان: نهضت امام خمینی(ره) مولد خیزش مسلمانان بوده است. البته مسلمانان در همه اعصار آزادیخواه و مبارز بوده اند. خود من بر مبنای شناختی که از دین مبین اسلام بدست آورده بودم در دوره دانشجویی - در دهه 1960 - عضو حزب کنگره ملی آفریقا بودم. دین اسلام دین برابری است و تبعیض بر مبنای رنگ پوست و نژاد را نفی می کند. با اتکا به این تعلیمات آسمانی من توانستم با آفریقایی ها و حتی مسیحی ها در مبارزه ای شرافتمندانه برای براندازی رژیم آپارتاید شرکت کنم. منشا تفکرات انقلابی امام نیز دین مبین اسلام بوده است. بدون شک این تفکرات و همچنین رهبری امام به مسلمانان خصوصا جوانان انگیزه مبارزه بخشید.

ـ بر این اساس، دین مبین اسلام و اندیشه های حضرت امام بایستی در میان آفریقایی ها و اکثریت ساکنین کشور شما طرفداران زیادی بدست آورده باشد.

حسن سلیمان: اینک پس از گذشت بیست سال اکثر آفریقایی ها به اسلام گرایش پیدا کرده اند. طی دوران مبارزه اقلیت مسلمان توانست به آفریقایی ها نزدیک شود و آنان را جذب کند، زیرا مسلمانان فعالیت عمده ای داشتند. آنها اکنون قدرت و عظمت اسلام را درک کرده اند; قدرتی که ناشی از روحیه ای قوی بود، روحیه ای که از امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ایران گرفته بودند. طی دوران مبارزه، بسیاری از ساکنین آفریقایی تبار کشور ما، جذب اسلام شدند و به اسلام گرویدند. البته این نیز یکی از آثار مشارکت مسلمانان در نهضت آزادیبخش آفریقای جنوبی بود که با الهام از سیره امام خمینی(ره)به منصه ظهور رسید.

ـ یکی از شعارهای اساسی انقلاب اسلامی ایران «استقلال » بود. حالا که رژیم آپارتاید از آفریقای جنوبی برچیده شده و مردم آزادی خود را بدست آورده اند، نظر شما درباره استقلال خودتان خصوصا نسبت به دخالت ابرقدرتها چیست؟


حسن سلیمان: در عرصه بین المللی، اعتقاد دارم که ملتها باید با هم همکاری نمایند. اما نباید یک کشور خاص نقش پلیس را بازی کند و نوع زندگی دیگر کشورها را تعیین و به ایشان دیکته نماید. سیاست خارجی امروز ما، در آفریقای جنوبی کاملا رساست. ما به شیوه خودمان با مسایل و مشکلات روبرو می شویم و به دیگران اجازه دخالت نمی دهیم.


منبع: مجله حضور

 

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved