سخن پیامبر
« اِنَّ قَلِيلَ العَمَلِ مَعَ العِلمِ کَثِيرٌ وَ کَثِيرَ العَمَلِ مَعَ الجَهلِ قَلِيلٌ »
نهج الفصاحه ، حديث 873
کار اندک که با بصيرت و دانش انجام گيرد بسيار است و کار بسيار که با ناداني صورت پذيرد اندک است .
  • تاريخ: دوشنبه 30 بهمن 1391

معرفی کتاب "حیاة محمد(ص)" به قلم محمد حسین هیکل


           
در این کتاب مولف تلاش می کند با قلم ادبی خود جنبه های مختلف تاریخ و سیره ی پیامبر اسلام(ص) را با توجه به منابع سنّی بررسی و به خوانندگان عرضه نماید و متاسفانه دچار لغزش و انحراف در برداشت از روشن تاریخ نگاری در جهات اعتقادی، تاریخی، حدیثی و سیاسی و اجتماعی شده است!.

حجت الاسلام «عباس جعفری» گفت: بحث، بررسی و کنکاش در باره ی شخصیت، زندگانی، سیره، تاریخ، مقامات خاتم پیامبران و اشرف الانبیاء حضرت محمد بن عبد الله(ص) از جذّاب ترین و شیرین ترین مباحث مطالعات و تحقیقات هر انسان دوست دار کمالات انسانی و اخلاقی و سیاسی و اجتماعی می باشد که علاقه مندان در بین مذاهب مختلف اسلامی و غیر اسلامی تاکنون آثار و مکتوبات فراوانی در اختیار جامعه‏ی انسانی قرار داده اند.

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) افزود: مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) در راستای معرفی شخصیت پیامبر اعظم(ص) به شیفته گان حق و عدالت وانسانیت و معنویت، کتاب های مختلفی را در دستور کار داشته و تلاش نموده، با تألیف تحقیق و ترجمه و چاپ و نشر آن ها خدمتی قابل توجه عرضه نماید. با کتاب "حیاة محمد(ص)" تألیف "محمدحسین هیکل" به قلم نویسنده ی معروف مصری از آن جمله است که پس از چند سال، تحقیق آن به سرانجام رسید و منتشر گردید.

وی افزود: در این کتاب مولف تلاش می کند با قلم ادبی خود جنبه های مختلف تاریخ و سیره ی پیامبر اسلام(ص) را با توجه به منابع سنّی بررسی و به خوانندگان عرضه نماید و متاسفانه دچار لغزش و انحراف در برداشت از روشن تاریخ نگاری در جهات اعتقادی، تاریخی، حدیثی و سیاسی و اجتماعی شده است!. محققین مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) با هدف تعامل با نویسندگان غیر شیعی، تلاش فراوان سعی کرده اند ضمن ارج نهادن به نکات مثبت کتاب، اشتباهات و لغزش های نویسنده را گوشزد و یادآور شوند.

مهم ترین مطالب این کتاب که در سی و یک فصل تألیف و تحقیق شده عبارتند از: محمدحسین هیکل و روش او در نگارش تاریخ و بیان اشکالات او؛ مکه، کعبه و قریش؛ محمّد(ص) از ولادت تا ازدواج و مبعث؛ داستان غرانیق؛ داستان شعب ابی طالب و معراج؛ بیعت عقبه اول و دوم و هجرت پیغمبر(ص) به یثرب؛ سرایا وغزوات بدر، احد و...؛ همسران پیامبر(ص)؛ فتح مکه؛ جنگ تبوک و مرگ ابراهیم(فرزند پیامبر)؛ سال وفود؛ حجّة الوداع؛ بیماری پیامبر(ص)، رحلت و خاک سپاری و... . مطالعه دقیق این اثر را به دوست داران علم و دانش تاریخ اسلام و تاریخ پیامبر اعظم(ص)توصیه می کنیم.

شایان ذکر است این کتاب پس از تحقیق با فهارس کامل در سال 1428 قمری در شمارگان 3000 نسخه چاپ و توزیع گردید. علاقه مندان جهت دست رسی به متن الکترونیکی این کتاب و سایر آثار مجمع به آدرس اینترنتی پورتال مجمعwww.ahlulbaytportal.com  مراجعه نماید.


منبع: خبرگزاری ابنا


Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved