محبوبيت تشيع در تركيه به خودسانسوری مخالفان منجر شده است
درحال بارگزاري
  • تاريخ: دوشنبه 1 خرداد 1391

محبوبيت تشيع در تركيه به خودسانسوری مخالفان منجر شده است


           
رفتارهای پيروان مذهب تشيع كه به خردگرايی و اعتدال معروفند، باعث شد تا انجمن شيعيان جعفری تركيه به سرعت در ميان مردم محبوبيت كسب كند و مخالفت‌ها با پيروان اهل بيت(ع) به دليل استقبال شهروندان از تعاليم تشيع، دچار خودسانسوری شود.

با روی كار آمدن احزاب اسلام‌گرا و پايان فشارها بر اقليت‌های دينی در تركيه، شيعيان جعفری اين كشور، سرانجام در چهاردهم می سال 2006 ميلادی، انجمن شيعيان جعفری تركيه را برای احقاق حقوق خود راه‌اندازی كردند.

در سال 2003 ميلادی، حمله به اعتقادات شيعيان جعفری و علوی در تركيه به دلايل سياسی به‌شدت افزايش يافت و پيروان مذهب تشيع برای مقابله با اين فشارها و جلوگيری از ادامه جنجال‌های رسانه‌ای درباره هويت و حقوقشان، تصميم گرفتند تا با تشكيل انجمنی ملی، به راه خود ادامه دهند.

سرانجام، رؤيای سه ميليون شيعه جعفری در سال 2006 به واقعيت پيوست و انجمن شيعيان جعفری با حضور 14 هزار نفر در سالن المپيك باغجيلار استانبول به صورت رسمی آغاز به كار كرد.

اين انجمن كم‌كم دامنه فعاليت‌های خود را گسترش داد و توانست با تلاش بسيار زياد، در سال 1388، مركز تحقيقات شيعيان جعفری را در دانشگاه «ايغدير» راه‌اندازی كند. انجمن شيعيان جعفری تركيه با نام كامل «انجمن معرفی، تحقيق و آموزش شيعيان جعفری» در اساسنامه خود، اعلام كرده است كه قرآن كريم و ائمه اطهار(ع)، پايه‌های اصلی فعاليت‌های اين انجمن هستند و گام نهادن در راه معصومين(ع) و دفاع از ارزش‌های مكتب تشيع را به عنوان هدف برگزيده‌اند.
 
در حالی‌كه اديان آسمانی و غيرآسمانی در تركيه دارای احترام و ارزش خاصی بودند، پيروان مكتب اهل بيت(ع) به دلايل سياسی و اجتماعی در انزوا قرار داده شده بودند و هيچ‌كس پاسخگوی اين بی‌اعتنايی و بی‌توجهی نبود.

تشكيل انجمن شيعيان جعفری، نخستين و مهم‌ترين گام پيروان اهل بيت(ع) برای كسب جايگاه در ميان ديگر شهروندان و معرفی تعاليم ارزشمند امامان معصوم(ع) به شهروندان مسلمان تركيه بود. در دورانی كه شهروندان ترك با خروج از دوره سياسی حكومت لائيك‌ها، تشنه تعاليم اسلامی بودند، ترويج مكتب تشيع گامی مثبت در جهت رشد صحيح و دور از افراط اسلام‌گرايان در جامعه تركيه به شمار می‌رفت.

رفتارهای پيروان مذهب تشيع كه مذهب خردگرايی و اعتدال به شمار می‌رود، باعث شد تا انجمن شيعيان جعفری تركيه به سرعت در ميان مردم محبوبيت كسب كند و مخالفت‌ها با پيروان اهل بيت(ع) به دليل استقبال شهروندان از تعاليم تشيع، دچار خودسانسوری شود.

امروز جايگاه شيعيان تا به جايی رسيده است كه مراسم جهانی عاشورا با حضور نخست‌وزير تركيه و در يكی از ميادين اصلی استانبول برگزار می‌شود و پيروان مكتب تشيع، می‌توانند آزادانه به فعاليت بپردازند و حتی شبكه تلويزيونی ويژه برای خود داشته باشند و همه اين‌ها مديون تلاش‌هايی است كه تك‌تك اعضای انجمن شيعيان جعفری انجام داده‌اند.

همچنين، «صلاح‌الدين اوزگوندوز»، که از طرف دولت با عنوان رهبر شيعيان جعفری تركيه ناميده می‌شود و فعاليت‌های مسجد «زينبيه» به عنوان بزرگ‌ترين مركز اسلامی اروپا را نيز تحت نظارت دارد، در نماز جمعه و يا سخنرانی‌های خود، به دليل خيل عظيم حاميان، از سياست‌های دولت تركيه در قبال بحران سوريه انتقاد و اعلام می‌كند كه «تركيه در مسئله سوريه، درآفسايد افتاده است».

چنين آزادی عملی تا قبل از سال 2006 وجود نداشت و گردهم‌آمدن شيعيان جعفری در قالب انجمنی ملی باعث شده است كه پيروان اهل بيت(ع) بيش از پيش بتوانند، مواضع خود در قبال مسائل سياسی و اجتماعی را به عنوان بخشی از شهروندان تركيه، اعلام كنند.

نویسنده: داوود عظيمی

منبع: ایکنا 


Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved