نگاهی به آداب و رسوم مسلمانان ترکیه در ماه رمضان
درحال بارگزاري
  • تاريخ: شنبه 17 دي 1390

نگاهی به آداب و رسوم مسلمانان ترکیه در ماه رمضان


           
شهروندان مسلمان اهل ترکیه اعتقاد دارند که ماه رمضان خیر و برکت خاصی به سفره های آنها می بخشد و با شروع ماه مبارک رمضان، این ایام را جشن می گیرند، دولت ترکیه نیز به منظور یاری کردن مسلمانان و بهتر سپری شدن ایام رمضان، با ارائه برنامه های خاص تلویزیونی آنها را همراهی می کند.

هموطنان مسلمان ترکیه معتقدند که ماه رمضان برکت و خیر را در سفره های آنها افزایش می دهد، حتی اگر شهروندان در بدترین شرایط اقتصادی به سر برند باز هم شاهد خیر و برکات بسیار زیادی طی این ایام مبارک هستند.

آغاز ماه مبارک رمضان در ترکیه بسیار مشخص است و حتی غیر مسلمانان نیز با این مسئله به خوبی آشنا هستند. شهر استانبول که در گذشته مرکز خلافت عثمانی بود، میراث اسلامی بسیاری را از آن دوران در خود جای داده است. مسلمانان در ترکیه قبل از شروع ماه رمضان به تزئین خیابانها و مساجد می پردازند و با آویختن چراغهای بسیار و رنگی، آمدن ماه رمضان را به یکدیگر تبریک و تهنیت می گویند.

بازار عطارین که یکی از مهمترین و بزرگترین بازارهای قدیمی تجاری در قلب پایتخت استانبول است، قبل و در ایام ماه مبارک رمضان ازدحام شدید و خرید و فروش بسیار در آن به چشم می خورد، به ویژه اینکه مسلمانان به خرید انواع شیرینهای مخصوص این ماه و غذاهای آماده اقدام می کنند.

سفره های افطاری مسلمانان این کشور شامل زیتون، پنیر، خرما و دیگر مواد غذایی است که برخی از آنها از دوران عثمانی به جا مانده است. در ماه رمضان مسلمانان افطار خود را با خرما یا زیتون آغاز می کنند و شوربای گرم که از غذاهای اساسی در سفره های ترکیه به شمار می رود، در سفره های افطاری نیز یافت می شود.

طی ایام ماه مبارک رمضان در برخی از شهرهای ترکیه چادرها و خیمه هایی در میادین و اماکن عمومی به منظور ارائه افطاری رایگان میان مسلمانان گسترانده می شود تا هر کسی که هنگام افطار در خانه های خود نبوده و یا در حال رانندگی و در جایی غیر از منازل خود است، از این غذاهای افطاری استفاده کند، این سفره های افطاری از سوی شوراهای خیریه و یا افراد خیر گسترانیده می شود و بیشتر در دو شهر آنکارا و استانبول مورد توجه قرار می گیرد.

ماه رمضان جمعیت بی شماری در مساجد جمع می شوند، به ویژه در بزرگترین و معروفترین مساجد که مسلمانان سعی می کنند در آنها نماز بخوانند و از هر جای دیگر به این مساجد بیایند.

بیشتر مسلمانان ترکیه دوست دارند که نماز تراویح را که مخصوص اهل تسنن است، در کنار یکدیگر و با جماعت اقامه کنند تا از فیض هر چه بیشتر ماه مبارک رمضان بهره مند شوند.

بر اساس عادتی دیرینه و قدیمی هنگام سحر، سحرخوان به خیابانها و کوچه ها آمده و برای بیدار کردن مسلمانان جهت خوردن سحری و اقامه نماز آواز می خواند.

آنچه در ترکیه بیش از همه جلوه گری کرده و بسیار حائز اهمیت است، قرائت قرآن کریم می باشد که مسلمانان در مساجد جمع شده و قرآن را تلاوت می کنند و گاهی نیز به تفسیر آن می پردازد. این عادت دیرینه ای است که مسلمانان در ماه مبارک رمضان قرآن می خوانند و البته غیر مسلمان ترکیه نیز به این سنت احترام گذاشته و از عادت زیبای مسلمانان لذت بسیاری می برند.

برخی از شبکه های تلویزیونی به پخش برنامه ها و سریالهای اسلامی در ماه مبارک رمضان می پردازند تا مسلمانان این کشور نیز از این برنامه ها استفاده کنند، در کنار این برنامه ها، فعالیتهای خاص فرهنگی و دینی قبل از افطار نیز از این شبکه ها پخش می شود.

شبکه های تلویزیونی ترکیه در ایام ماه مبارک رمضان به پخش سرودهای اسلامی و تواشیح قبل و بعد از سحر و افطار اقدام می کنند.

با شروع ماه مبارک رمضان، در استانبول نمایشگاه بزرگی از کتابهای اسلامی نیز برگزار می شود که تا پایان ماه رمضان ادامه دارد و در آن به ارائه کتابهای دینی و اسلامی برای مسلمانان و غیر مسلمانان می پردازند. فعالیتهای این نمایشگاه پس از نماز مغرب هر روز آغاز می شود و هزاران نفر از زنان و مردان از آن دیدن می کنند.

در یک سمت این نمایشگاه مکانی برای افطاری دادن و یا ارائه غذاهای پس از افطاری برای مسلمانان وجود دارد. در حیاط این نمایشگاه نیز برخی از مردم تولیدات، دستاوردها و کارهای هنری خود چون تابلوهای خطهای اسلامی، تصاویر اسلامی، کتابهای دینی، انواع عطرها و شیرینهای مخصوص را ارائه می دهند.

از دیگر عادات مسلمانان ترکیه در ماه مبارک رمضان این است که مسلمانان از همه جای ترکیه به دیدن " خرقه شریف" که در استانبول واقع شده است بروند تا خرقه پیامبر اکرم (ص) را مشاهده کنند.

این خرقه را سلطان سلیم از حجاز به استانبول در دوران حکومت دولت عثمانی آورده بود و سلطان عبدالحمید دوم با فتح صندوقی که در آن خرقه شریف نگهداری می شد، با تأسیس مسجدی در سال 1853 میلادی آن را در مسجد مذکور نگهداری کرد و اینک با آغاز ماه مبارک رمضان در معرض دید شهروندان ترک قرار می گیرد.


منبع: خبرگزاري مهر
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved