خستگی عمرم با ديدن امام خامنه‌اي بر طرف شد
درحال بارگزاري
  • تاريخ: شنبه 30 مهر 1390

خستگی عمرم با ديدن امام خامنه‌اي بر طرف شد


           

«اورهان ئیلدیز» شیعه‏ی ترکیه‏ای مقیم هلند و از اعضای مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‏بیت(ع)می باشد که در پنجمین اجلاس این مجمع شركت كرده است.

آنچه در پی می‏آید مصاحبه‏ای صمیمی با وی درباره زیارت بارگاه امام رضا(ع) و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی است:

ـ ساعت 23 است. خسته نیستید؟ اگر مایلید وقت دیگری با هم صحبت کنیم.

ئیلدیز: به دوستان همسفرم گفتم: "این ایرانی‌ها را ‌ببینید که به رغم این همه مشکلات هیچ وقت خسته نمی‌شوند و هم چنان با تمام سختی‌ها به راهشان ادامه می‌دهند، علتش این است که هر بار روی امامشان را می‌بینند، همه خستگی‌شان از بین می‌رود".

من هم از زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) و دیدار امامم برگشته‌ام. من موفق شدم در بزرگ‌ترین نماز جهان اسلام به امام امت اقتدا کنم، حالا تو از من می‌پرسی که خسته نیستی؟! خستگی همه‌ی عمرم با این دیدار کوتاه بر طرف شد.

ـ پس همین موضوع، برای شروع مناسب‌تر است. لطفا از این دیدار برایمان بگویید.


ئیلدیز: زیارت بارگاه امام رضا علیه‌السلام و زیارت امام خامنه‌ای در مشهد مقدس، برای ما لحظاتی بود که در تمامی عمر فراموش نشدنی است. همین الآن که به یاد آن فضا و حال معنوی می‌افتم، تمام بدنم می‌لرزد. این فضای روحانی و معنوی یک حالتی است که فقط می‌توان آن را زندگی کرد و نمی‌توان در قالب الفاظ بیان و تشریح‌اش نمود؛ چون که انسان در یک آن خود را در مقابل رهبر نزدیک به دو میلیارد مسلمان می‌بیند، خود را در مقابل نایب امام زمان(عج) می‌بیند. انسان وقتی خود را در مقابل «ولی الله» می‌بیند، گویا تمامی افکار سابقش و مشغولیات ذهنی‌اش به کنار می‌روند و یکپارچه بهت، حیرت و هیجان می‌شود. من چه می‌توانم بگویم. این یک حالتی است که فقط می‌توان آن را زندگی کرد و قابل تعریف کردن نیست. باور کن که همین الآن که صحبتش به میان آمد، چنان در هیجانم که نمی‌توانم صحبت کنم.

شاید آن یکی دو ساعت دیدار برای ما به اندازه‌ی دو دقیقه تمام شد، اما در همین مدت کوتاه، گویا همه‌ی دنیا، همه‌ی وابستگی‌ها و دغدغه‌های دنیوی و مادی قطع شد. انسان به ناگاه به یک عالم معنوی پرواز می‌کند. آیا شنید‌ه‌ای به آنان که به دیدار بیت‌الله می‌روند، وقتی چشم‌شان به کعبه می‌افتد چه حالتی دست می‌دهد؟ باور کن که این هم یک چنین حالتی و شاید شدیدتر بود. زیارت ولیّ خدا.

من در آن حالت عجیب به سایر دوستانم نگاه کردم، دیدم حال آنها نیز مانند حال من است. از همان لحظه‌ای که امام وارد شد تا وقتی خارج شد، اشک چشم هیچ کدام ما قطع نشد. حالا من چه بگویم؟ گفتم که قابل تعریف در قالب الفاظ نیست.

دیگر نمی‌توانم در این باره صحبت کنم و هنوز هیجان زده هستم و در شرحش نیز بدنم می‌لرزد.

ـ اجلاس امسال را چگونه دیدید؟


ئیلدیز: من سال‌های گذشته نیز شرکت کرده بودم، اما امسال شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری بودم. و تفاوت عمده با سال‌های گذشته، توجه و تذکر به ولایت فقیه بود. شیعیان از کشورهای مختلف اروپایی، افریقایی و سایر نقاط دور هم جمع شده بودند و این تجمع در ظل «ولایت فقیه‌» بود. امسال همه در این مورد بحث و سخنی داشتند و این خود حامل پیام‌های جدی و بزرگی است. سال‌های گذشتی چنین اتفاقی با این یکپارچگی رخ نداده بود.

حتی نخست‏وزیر سابق عراق، ابراهیم جعفری نیز در سخنان خود از ایشان با عنوان «امام خامنه‌ای» یاد می‏کند. این یعنی اینکه او نیز به محور بودن ولایت برای وحدت شیعه اذعان دارد و با گفتن «امام خامنه‌ای» مفهوم و منظور و مصداق آن را بیان می‌دارد. آقای حکیم در سخنرانی خود «امام خامنه‌ای» می‌گوید، علمای بحرین و سایرین از کشورهای دیگر نیز همین‌طور. همه با دقت و تأکید از ایشان به نام «امام خامنه‌ای» یاد کردند و این برای ما نقطه‌ی امید بسیار بزرگی بود. چرا که من ارتباطات بسیاری با مسلمانان جهان دارم و حتی بسیاری از میهمانان این اجلاس از اروپا تا افریقا را می‌شناختم، اما تا کنون چنین شناخت و گرایشی و تأکیدی نسبت به «ولایت فقیه» که تنها عامل وحدت جهان تشیع است، ندیده بودم. امسال کاملاً بارز و مشهود بود که نقطه‌ی بیداری، نقطه‌وحدت و یکپارچگی و موضوع اصلی همه‌ی آنها «ولایت فقیه» بود و تجلی و مصداق آن را در «امام خامنه‌ای» می‌دیدند.

ـ و این یک موقعیت بزرگ و مهم است.

ئیلدیز: بله، امسال با حضور این میهمانان از اقصی نقاط عالم، شاهد یک حقیقت باور نکردنی بودم، آن هم مشهود بودن و ظهور یک پناسیل بزرگ در جهان تشیع، بی‌سابقه بود.

این یک واقعیت معظم و باور نکردنی است و قبول کنید که در هیچ کجای جهان چنین پتانسیلی وجود ندارد. شما از کشورهای مختلف جهان نخبگان، اهل علم و دانشمندان را جمع کنید، آنها با آن همه موضوعات مختلف، دغدغه‌ها یا مشکلات خاص خود و مباحث متفاوتی که می‌توانستند در این فرصت غنیمت شمرده و طرح کنند، همگی بر مسئله‌ی «ولایت فقیه» وحدت کرده و تأکید داشتند. شرایط امروز، شرایطی است که حتی در تاریخ شیعه سابقه نداشته و دیده نشده است، چنان چه امام خامنه‌ای نیز در سخنان خود اشاره نمود که جهان تشیع اکنون در دوران طلایی خود به سر می‌برد.

ـ نتیجه‌گیری شما از این تحول بزرگی که در جهان تشیع نسبت به شناخت اهمیت و جایگاه «ولایت فقیه» می‌بینید چیست؟

ئیلدیز: بسیار روشن است. اگر ما بتوانیم این عصر طلایی را خوب درک کنیم و قدر بدانیم، اگر بتوانیم در این فرصت مناسب اهمیت، جایگاه و نقش «ولایت فقیه» را خوب شناخته و تبیین کنیم، نه تنها برای جهان تشیع و همه‌ی جهان اسلام راه روشن هدایت و نجات را معرفی و عرضه کرده‌ایم، بلکه می‌توانیم راه نجات را به بشریت نشان دهیم. پتانسیل موجود بسیار معظم و قوی است. باید قدر دانست و کار کرد.

همان طور که امام خامنه‏ای فرمودند: مکتب شیعه برای بشریت حرف‌های بسیاری دارد که راهگشای آنان می‌گردد. مذهب تشیع از داروی مداوا کننده‌ی همه‌ی بیماری‌های مادی و معنوی بشریت امروز برخوردار است. لذا لازم است اهل علم به میدان بیایند، کسانی که به فقه تشیع، نیازهای بشر امروز و شرایط روز جهان واقفند. همان‌طور که امام خامنه‌ای در سخنانشان فرمودند: «باید معارف دینی از جمله معارف اهل بیت علیهم السلام متناسب با نیازهای روز در اختیار مسلمانان و جوامع غیر اسلامی قرار گیرد.»

ـ این گونه همایش‏ها چه نقشی در برقراری ارتباط بیشتر شیعیان جهان با یکدیگر دارد؟

ئیلدیز: الآن به آن گوشه‌ی سالن، برادرانی که از اروپا همراه من آمده‌اند به همراه چند عالم دیگر از ترکیه، با میهمانان دعوت شده از بحرین جلسه گرفته‌اند و در اینجا از نزدیک با هم صحبت می کنیم و غالب بحث‌ها نیز پیرامون تحولات منطقه‌ است.

ـ آیا اخبار درستی از اوضاع بحرین در رسانه‌های غرب منتشر می‌گردد؟

ئیلدیز: خیر. اما ما حرکت بزرگی آغاز کردیم. ما تا کنون دو بار در هلند، برای دفاع از مسلمانان بحرین تظاهرات کردیم. ما به همراه مسلمانان بحرینی مقیم اروپا با رجوع به وکلای شیعه، نسبت به ظلم‌ها و جنایاتی که در بحرین می‌شود و اعتراض به سکوت مجامع و رسانه‌های بین‌المللی، چندین بار به صورت رسمی به سازمان ملل شکایت کرده‌ایم. هم چنین به زودی در نظر داریم که یک کنفرانس بزرگی در هلند برگزار کنیم تا مبارزین بحرینی بتوانند در آن شرکت نموده و مسائل و مصائب خود را مستقیم به مردم گزارش دهند و قصد داریم که در مقابل دادگاه بین‌المللی لاهه نیز تجمعی داشته و شکایت خود را اعلام کنیم.

 


منبع: خبرگزاري ابنا

 

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved