آداب و سنن عید فطر در تركیه
درحال بارگزاري
  • تاريخ: سه شنبه 24 مرداد 1391

آداب و سنن عید فطر در تركیه


           
عید سعید فطر یكی از اعیاد مهم در تركیه است كه به سبب حلاوت و شیرینی آن به  "شكر بایرامی" (عید شكر) معروف است.

در روزهای پایانی ماه مبارك رمضان جامعه تركیه خود را برای استقبال ازعید فطر آماده می كند.

در تركیه به عید فطر ' عید شكر' می‌گویند و به دلیل مصرف زیاد شیرینی و آب ‌نبات در این روز به خصوص برای هدیه دادن به كودكان این عید بزرگ در این كشور به شكر بایرامی (عید شكر) معروف است.

در عید فطر زیارت اهل قبور، پوشیدن لباس‌های نو، دید و بازدید خویشان و دوستان و آشنایان مرسوم می‌باشد.

نماز عید فطر نیز با شكوه تمام و با حضور برخی سران سیاسی و دولتی تركیه در مساجد محل در سراسر كشور برگزار می‌شود.

آخر ماه مبارك رمضان و نخستین روز ماه شوال كه در واقع عید سعید فطر می باشد در تركیه بسیار مورد توجه است به طوری كه پس از عید قربان دومین عید رسمی تركیه به شمار می رود و به مدت سه روز تعطیل رسمی است.

چند روز مانده به عید فطر خانه تكانیها و پخت و پز شیرینی های مخصوص عید در منازل شروع می شود و خریدهای عید به ویژه تهیه لباسهای نو برای كودكان كه از ویژگیهای اعیاد بزرگ است ، شور و شعف وصف ناپذیری را در مردم تركیه ایجاد می كند .

برخی از سنن عید فطر در تركیه شباهت زیادی به آئینهای عید نوروز در ایران دارد.

یك گزارشگر شبكه تلویزیون دولتی تركیه در مورد حال و هوای كودكان تركیه در عید فطر آن را تداعی كننده هیجان كودكان ایرانی در عید نوروز توصیف كرده است كه كودكان از مدتها قبل با بی صبری در انتظار این عید به سر می برند.

در تركیه یك شور كودكانه به رسمی دیرینه بدل شده است به گونه ای كه در شب عید بیشتر كودكان كفش و لباسهای نو خود را بر سر بالین گذاشته و با هیجان فرا رسدن روز عید به خواب می روند.

آنان روز بعد، صبح زود از خواب بیدار می شوند و لباسهای نو را بر تن می كنند و از پدرانشان به هنگام بازگشت از نماز عید فطر استقبال می كنند .

قریب به اتفاق مردان و فرزندان پسر در نمازهای عید فطر و قربان كه در همه مساجد محل در سراسر كشور برگزار می شود شركت می كنند.

وقتی پدران از نماز برمی گردند كلیه اعضای خانواده از بزرگ تا كوچك با یكدیگر روبوسی می كنند، كام خود را شیرین می كنند و همگی باهم بر سر سفره عید می نشینند.

در سفره عید انواع شكلات و شیرینی به همراه میوه و برخی اقلام دیگر چیده می شود.

كودكان دست بزرگان را می بوسند و عیدی می گیرند و سپس به سوی خانه همسایه ها می روند و پس از عید دیدنی به سراغ جمع كردن شكلات و شیرینی می روند.

سپس بحث بر سر این كه چه كسی بیشتر از همه شیرینی جمع كرده شروع می شود ، شیرینی و شكلاتها یك به یك شمرده می شوند. از این رو گفته می شود ' عید فطر در تركیه در عین حال عید كودكان نیز هست.'

كسانی كه به دید و بازدید عید می روند شیرینی، شكلات و راحت الحلقوم كه تركها آن را با گونه هایی بسیار متنوع تهیه می كنند هدیه می برند، این راحت الحلقوم ها یكی از اقلام صادراتی این كشور نیز محسوب می شود.

در تركیه بسیاری از انواع شیرینی در خانه پخته می شود و با شیرینی خانگی از میهمانان پذیرایی می گردد.

در عید فطر همچنین رسم است كسانی كه با هم كدورتی دارند و یا با هم قهر هستند ، به یمن این روز بزرگ به سراغ هم می روند و آشتی می كنند.

تركها در این روز اول از همه به دست بوسی سالخوردگان و عیادت بیماران می روند و از آنها دلجویی و برای سلامتیشان دعا می كنند .

برای كودكان یتیم لباسهای نو تهیه می كنند و به آنها هدیه می دهند، چرا كه مانند تمامی مسلمانان معتقدند شاد كردن دل كودكان اجر زیادی نزد خداوند دارد .

مردم تركیه روز یكشنبه آینده و در عید سعید فطر یك باردیگر این رسم و آئین زیبا را به جای خواهند آورد و جامعه تركیه از هم اكنون تكاپوی زیادی را برای گذراندن سه روز تعطیل رسمی عید فطر ، برنامه های مسافرتی ، خرید و خانه تكانی آغاز كرده است.

اگر مسافری در این ایام كه روزهای آخر ماه مبارك رمضان است وارد تركیه شود به خوبی شور و اشتیاق مردم این كشور را كه در تكاپوی تدارك روز عید فطر هستند ، مشاهده خواهد كرد.


منبع: خبرگزاری ایرنا


Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved