بزرگداشت روز عاشورا در ترکیه
درحال بارگزاري
  • تاريخ: چهار شنبه 30 آذر 1390

بزرگداشت روز عاشورا در ترکیه


           

ائمه جمعه و جماعات شهر ترابوزان ترکیه با ایراد سخنانی درباره قیام امام حسین(ع)، فرا رسیدن ماه محرم را گرامی داشتند.

ائمه جمعه و جماعات شهر ترابوزان ترکیه در دهه اول محرم بخشی از سخنان خود را به بزرگداشت قیام عاشورا اختصاص دادند.

براساس این گزارش، اگرچه ائمه جمعه ترکیه معمولا سخنان خود را براساس متنی از پیش تهیه شده ایراد می‏کنند اما در عین حال این سخنرانان به گونه‏ای سخنرانی خود را در مراسم بزرگداشت عاشورا ارائه دادند که گویی تحول عظیمی در میان آنها رخ داده است.

خطیب جمعه مسجد جامع بازار ترابوزان که بزرگترین مسجد این شهر است و جمعیت زیادی برای اقامه نماز در آن حاضر می‏شوند با تسلیت ایام محرم و با اشاره به قیام عاشورا تاکید کرد: در کربلا تمام خوبی‏ها در مقابل تمام بدی‏ها قرار گرفت و از این جهت محرم یک ماه استثنایی در میان ملت ماست.

وی با تاکید بر جایگاه محرم در فرهنگ ملت ترکیه گفت: وقایع کربلا به گونه‏ای است که جگر عاشوراییان را در ماه محرم خون می‏کند.

خطیب جمعه مسجد جامع ترابوزان با بزرگداشت مقام امام حسین(ع) به عنوان سرور و آقای جوانان بهشت تصریح کرد: سید الشهدا(ع) برای برپایی عدالت همراه با 72 تن از یارانش به شهادت رسید. این در حالی است که امام حسین(ع)، نوه پیامبر اکرم(ص) و جگرگوشه حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س) بود.

وی افزود:امام حسین (ع) با افتخار این راه را قبول کرد و به خاطر راستی و درستی در مقابل دشمن قرار گرفت و جان عزیز خود و خانواده خود را فدای اسلام نمود.

خطیب جمعه مسجد جامع ترابوزان  با اشاره به اینکه دشمن سید الشهدا(ع) کافر است تاکید کرد: امام حسین(ع)  با شهادت خود در قلب مومنین یک پایگاه فراموش نشدنی ایجاد کردو با این‎که سالیان سال اجازه نمی‌دادند اسمی از او مطرح باشد،  اما امروز نام ایشان همه عالم را فراگرفته است و آن کسانی‌که در حق ایشان ظلم روا داشتند در وجدان همه انسان‎ها محکوم هستند.

وی ادامه داد: ماه محرم اگرچه برای همه انسانها یک ماتم و اندوه مشترک می‌باشد، اما در بُعدی دیگر سفره‏ای است که امام حسین(ع) با فدا کردن جان خود برای گسترش برادری و وحدت میان مسلمانان، عدالت،حکمت، حق و حقیقت تلاش کرد تا همه بدانند که بر ایشان و خانداش چه گذشته است.

خطیب جمعه مسجد جامع ترابوزان، عزاداری برای امام حسین(ع) را با هدف یادآوری تلخی‏های واقعه عاشورا و عدم تکرار این حادثه توصیف کرد و خاطر نشان کرد:باید محرم را بدرستی درک کرد و حوادث عاشورا به خوبی مورد مطالعه قرار داد تا نتیجه مثبت از آن حاصل شود، نه اینکه کاری کنیم که قابل درک برای مردم جهان نباشد.

وی در ادامه افزود: امام حسین(ع) و رفتار ایشان برای ما عبرت است و باید به این آیه قرآن عمل کنیم که«ولا تکونوا کالذین تفرقوا واختلفوا من بعد ما جائهم البینات و اولئک لهم عذاب عظیم».

خطیب جمعه مسجد جامع ترابوزان  در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه زنده نگه داشتن عاشورا بهترین سمبل برادری و رابطه مطلوب بین ملتهای مسلمان است تاکید کرد: عاشورا روز مقاومت، بخشش، استقامت و اتحاد است.


منبع: خبرگزاري ابنا

 

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved