گزارشی از مراسم ماه بهار قرآن در پاكستان
درحال بارگزاري
  • تاريخ: پنج شنبه 5 مرداد 1391

گزارشی از مراسم ماه بهار قرآن در پاكستان


           
مسلمانان پاكستان همچون سایر وفاداران به دین مبین اسلام، شعبان كه فرا می رسد به روزشماری روی می آورند تا شاهد حلول ماه رمضان،‌ ماه بهار قرآن باشند و از فرصت معنوی آن برای زدودن غبار دلها استفاده كنند.

در این ماه است كه مسلمانان پرشمار پاكستان، صرف نظر از هر مذهب، قوم و طایفه ای، بیش از هر وقت دیگر عقل و دل خود را به قرآن سپرده و از این كتاب آسمانی، برای بهسازی امور دنیوی و اخروی خود مدد می گیرند.

ماه بهار قرآنی، در بین مردم مسلمان پاكستان با شور و شعف خاصی آغاز شده و مسلمانان در طول برگزاری نمازهای جماعت روزانه خود جزیی از قرآن را در نشستهای گروهی تلاوت می كنند و اعمال مستحبی این ماه پرفیض را عاشقانه انجام می دهند.

مسلمانان پاكستانی در ایالات مختلف پاكستان و با نیات پاك و مخلصانه در برابر معبود بی همتای خود سر بر سجده و دعا گذاشته و نوای الهی را با قرائت روزانه قران مجید و ادعیه مربوط به این ماه زمزمه می كنند.

پاكستانی ها در این ماه پربركت بر سر سفره احدیت نشسته و با برپایی مجالس تلاوت قران و تفسیر، اعمال دینی و اسلامی خود را به بهترین نحو ممكن به انجام می رسانند.

مسلمان پاكستانی در طول ماه مبارك رمضان در نقاط مختلف شھری و روستایی این كشور با ھدف به جای آوردن بیشتر آیین ھا و وظایف دینی و مذھبی به صورت گسترده در مساجد و مراكز دینی حاضر می شوند.

مساجد در پاكستان در طول روز پنج بار میزبان نمازگزاران در ماه مبارك رمضان هستند.

براساس سنت دیرینه، در سراسر پاكستان ھمزمان با آغاز ماه رمضان مساجد و مراكز دینی برای میزبانی از نمازگزاران و عابدان تطهیر و تزیین می شود.

مسلمانان پاكستان احساسات پاك خود نسبت به فرا رسیدن ماه رمضان را در شب اول ماه و در زمان رویت ھلال ماه رمضان ابراز می كنند، پس از آن خیابانھای شھرھای مختلف پاكستان مملو از حضور كسانی می شود كه خود را برای نماز جماعت صبح پس از اولین سحر ماه رمضان مهیا كرده اند.

مسلمانان این كشور در ماه رمضان پس از اقامه نمازهای روزانه و در طول روز در جلسات تلاوت قرآن مجید شركت می كنند، ضمن اینكه مردان برای اقامه نماز 'تراویح' ﴿نوافل فرقه اھل سنت در ماه رمضان﴾ بعد از صرف افطار و به جای آوردن نماز مغرب به مساجد محلات خود می روند، در برخی از این مساجد برای زنان نیز ترتیبات اقامه نماز تراویح مھیا شده است.

از ویژگی ھای منحصربفرد در پاكستان ھمزمان با فرا رسیدن ماه رمضان، حضور پر تعداد جوانان در محافل مذھبی و مساجد برای انجام عبادت و وظایف دینی است.

در این كشور پس از غروب آفتاب مردم روزه ھای خود را با خرما باز می كنند، آنان معتقدند خرما ھمان خوراكی است كه حضرت پیامبر اكرم ﴿ص﴾ نیز با آن روزه خود را افطار می فرمودند.

مسلمانان جنوب شرقی كشورمان ده روز آخر ماه رمضان را به دلیل نازل شدن قرآن مجید به پیامبر اكرم ﴿ص﴾ مقدس دانسته و برای این روزھا توجه ویژه ای قائل ھستند، به اضافه بسیاری از مساجد برای ده روز آخر ماه رمضان برنامه ھای عبادت و 'اعتكاف' را ترتیب می دھند.

شیعیان پاكستان نیز مانند دیگر مسلمانان این كشور در این ماه پرفیض و بركت در مساجد و مراكز دینی و امام بارگاهها ( حسینه ها) تجمع كرده و ضمن ادای نمازهای جماعت و حضور در جلسه تلاوت و تفسیر قران، به سخنان وعاظ محترم در باره ماه رمضان و فضایل این ماه گوش فرا می دهند.

شیعیان پاكستانی در شبهای قدر مراسم احیا و شب زنده داری و قران بسر گرفتن را انجام داده و سحری های خود را در مساجد، اماكن مذهبی و امام بارگاهها صرف می كنند.

همچنین ھمزمان با آغاز ماه میهمانی خدا، مردم این كشور نیازمندان و افراد تنگدست جامعه را از یاد نبرده و با ارائه كمك و امداد خود، ماه رمضان را به ماه خیر و ھمیاری تبدیل می كنند.

پاكستانی ھا در ماه رمضان كمكهای خود را در راه خدا با ھدف بیشتر شدن فروتنی و تواضع بین یكدیگر و در امان ماندن از اشرار دنیوی افزایش می دھند.

كاسبها نیز قیمت اجناس و مایحتاج اصلی از جمله سبزیجات، گوشت و موارد دیگر را تا حدودی برای بالا بردن قدرت خرید مردم مسلمان كاهش می دهند تا سهمی در كسب ثواب داشته باشند.

دولت مركزی و دولتھای ایالتی پاكستان با برپایی بازارھایی ویژه ماه رمضان، نظر اغلب مردم را به طرف قیمت كم كالاھای ضروری این بازار جلب می كنند اما نبود اقلام كافی و مورد نیاز در این مراكز و در برخی اوقات اختلال در تناسب نرخ این اجناس، مردم را مجبور به مراجعه به فروشگاھھا و خرید اقلام مورد نیاز خود با قیمت گرانتر می كند.

دولت پاكستان در ماه رمضان طرح یارانه ای به ارزش 2.5 میلیارد روپیه را اعلام كرد و بر اساس آن پنج ھزار و 700 باب از فروشگاھھای دولتی در سراسر پاكستان برخی از كالاھای مورد نیاز را با قیمت یارانه ای در اختیار عموم قرار می دھند.

رمضان امسال در این كشور، قدری برای مومنان روزه دار دشوار شده چرا كه آنان با وجود ادعای مسوولان،‌ناچار هستند با وجود گرمای شدید، بعضی اوقات در شهرها از ھشت تا 12 ساعت و در روستاها از 14 تا 18 ساعت بدون برق باشند.


منبع: خبرگزاری ایرنا


Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved