زندگی‌ این روزهای شیعیان سوریه به روایت یک مستند ایرانی
درحال بارگزاري
  • تاريخ: يکشنبه 26 آبان 1392

زندگی‌ این روزهای شیعیان سوریه به روایت یک مستند ایرانی


           
«نبل» و «الزهرا» نام دوشهر شیعه نشین در سوریه است. بیشتر شیعیان دوازده امامی سوریه در این دو شهر ساکن هستند. شهرهایی که بیش از یکسال به محاصره تروریست‌ها در آمده‌اند. مستند «مدافعان نبل و الزهرا» روایت زندگی مردم این دو شهر است.

مستند «مدافعان نبل و الزهرا» روایت زندگی مردمی است که بیش از یکسال در محاصره هستند و از کمترین امکانات برای ادامه زندگی بهره‌مند هستند. آنها مجبور هستند که فقط نان بخورند. نانی که خود آرد آن را از گندم فراهم کرده و بر اجاقی که سوختش شاخه‌های تر زیتون است پخته‌اند.

«نبل» و «الزهرا» نام دوشهر شیعه نشین در سوریه است. بیشتر شیعیان دوازده امامی سوریه در این دو شهر ساکن هستند. شهرهایی که بیش از یکسال به محاصره تروریست‌های تکفیری و ارتش آزاد در آمده‌اند. مردم این دو شهر هیچ راهی برای خروج از محاصره بجز استفاده از هلیکوپتر ندارند. روزانه تنها دوبار یک هلیکوپتر به این دو شهر می‌آید و آذوقه و دارو برای مردم می‌آورد.

مردم این دو شهر مجبور هستند با حداقل امکاناتی که در اختیار دارند، زندگی کنند و دربرابر حملات متعدد تروریستهای تکفیری مقاومت کنند. مردان جوان شیعه در این دو شهر به صورت خودجوش گردهم آمده اند تا از شهرهای خود دفاع کنند. آنها به حلب که در فاصله 20 کیلومتری از آنجا قرار دارد می‌روند تا آموزش ببینند و با تروریستهایی که منطقه را ناامن کرده اند مقابله کنند.

تروریستها مردم شیعه این دو شهر را بدلیل اعتقاداتشان می‌کشند اما آنها همچنان استوار بر سر اعتقاداتشان ایستاده‌اند و با افتخار می‌گویند که پیرو امام خمینی(ره) و سید حسن نصر الله هستند. آنها رئیس جمهور خود را دوست دارند و برای رهایی کشورشان از دست تروریستهایی که سوریه را ناامن کرده‌اند به جهاد می‌پردازند.

طه فروتن کارگردانی و تدوین این فیلم را انجام داده است. شهید فادی محمود، سید محمداحسان اصغرزاده و سید علی فاطمی تصویربرداران «مدافعان نبل و الزهرا» هستند. مجری طرح، سعید صادقی و تهیه کننده، مرتضی شعبانی است. این مستند 26 دقیقه‌ای در سال 92 در مرکز مستند حقیقت تولید شده است.
 
 
منبع: خبرگزاری ابنا
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved