اسلاميكا؛ كتابخانه همراه معارف اسلامی و علوم انسانی
درحال بارگزاري
  • تاريخ: يکشنبه 30 بهمن 1390

اسلاميكا؛ كتابخانه همراه معارف اسلامی و علوم انسانی


           
پايگاه اينترنتی اسلاميكا كتابخانه‌ای شامل بيش از يك هزار عنوان كتاب به زبان‌های مختلف است كه قابل استفاده برای نسل جديدی از ابزارهای اطلاعاتی و ارتباطی از جمله نسل جديد گوشی‌های هوشمند تلفن و رايانه‌های لوحی(تبلت) است.

با شكل‌گيری انقلاب اطلاعاتی و پديد آمدن ابزارهای جديد و تأثير اين انقلاب اطلاعاتی و تكنولوژی‌های جديد در حوزه كتاب و نشر، اكنون و پس از سپری شدن دوره نشر به صورت سنتی، دوره استفاده از فضای وب برای دسترسی به منابع نيز رو به پايان است و امروزه كيف‌های ديجيتال پديده جديدی است كه می‌رود تا بالاترين جايگاه را در حوزه نشر و كتابخوانی به خود اختصاص دهد.

فن‌آوری‌های اطلاعاتی همراه مانند نسل جديد گوشی‌های هوشمند تلفن و رايانه‌های لوحی(تلبت)، نسل جديدی از ابزارهای اطلاعاتی و ارتباطی است كه در اثر پيوند ميان تلفن‌های هوشمند و اينترنت و ظرفيت‌های جديد برای پردازش و نمايش اطلاعات به وجود آمده كه به خاطر سهولت در حمل و كاربرد، نفوذ اجتماعی روزافزونی پيدا كرده و تاكنون كاربردهای مختلفی پيدا كرده كه يكی از ماندگارترين كاربردهای آن در زمينه مطالعه است.

مركز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی نيز با توجه به الزامات جديد و به منظور انتشار تمام ادبيات و محتواهای توليد شده در حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی در فضاهای نشر و اطلاع‌رسانی مبتنی بر فن‌آوری‌های همراه، كتابخانه اسلاميكا را راه‌اندازی كرده است.

در واقع كتابخانه اسلاميكا كه در حال حاضر شامل بيش از يك هزار عنوان كتاب به زبان‌های مختلف است در مرحله اول در پی ارائه ادبيات و محتواهای توليد شده در ايران در زمينه معارف اسلامی و علوم انسانی به ساير زبان‌هاست و به گفته مسئولين و دست‌اندركاران مركز ساماندهی ترجمه در مسير ارتقای كمی و كيفی قرار دارد.

اين پايگاه آثار موجود را با استفاده از نرم‌افزار ای‌پاب ارائه كرده است. نرم‌افزار ای‌پاب با كمترين نياز مهارتی بيشترين قابليت‌ها را در اختيار كاربران قرار داده و با عموميت‌يابی گسترده در تمامی دستگاه‌های موجود در بازار قابل بكارگيری است.

علاوه بر كاربران پايگاه اينترنتی، كاربران تلفن‌های همراه هوشمند و رايانه‌های لوحی نيز می‌توانند، برنامه كاربردی طرح اسلاميكا را روی دستگاه خود نصب كرده و با مرور فهرست آثار، موارد مورد علاقه خود را به صورت رايگان و با سهولت تمام دريافت كرده و از محتوای آن بهره گيرند.

راه‌اندازی سامانه ارتباط با مؤلفان و توليدكنندگان محتوا، راه‌اندازی سامانه ارتباط با مترجمان و پردازندگان محتوا، راه‌اندازی سامانه ارتباط با مدرسان و شارحان محتوا، راه‌اندازی سامانه ارتباط با عموم خوانندگان و مخاطبان متون از جمله برنامه‌های دست‌اندركاران اين پايگاه‌ اينترنتی برای مراحل بعدی اين طرح است.

آدرس اينترنتي پايگاه اسلاميكا: http://islamica.ir


منبع: خبرگزاري ايكنا

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved