گام نخست انتقال معارف اسلامی به مخاطبان اسپانیایی زبان دنیا
درحال بارگزاري
  • تاريخ: يکشنبه 27 آذر 1390

گام نخست انتقال معارف اسلامی به مخاطبان اسپانیایی زبان دنیا


           

ششمین شبکه بین‌المللی معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با هدف آگاهی بخشی به هشتصد میلیون مخاطب اسپانیایی زبان دنیا چهارشنبه 21 دسامبر به طور رسمی آغاز به کار می‌کند.

حامد بناگر، مدیر تولید مستند شبکه هیسپان تی وی با اشاره به راه‌اندازی ششمین شبکه بین‌المللی معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از 30 آذرماه 1390 مصادف با 21 دسامبر 2011 به بررسی اهداف و سیاست‌های کاری این شبکه پرداخت.

آگاهی بخشی به هشتصد میلیون اسپانیایی زبان

وی با بیان این‌که هشتصد میلیون انسان در کره زمین به اسپانیایی تکلم می‌کنند و نقطه هدف این شبکه بر روی آمریکای لاتین است، گفت: بخش زیادی از مردم آمریکای لاتین با فقر خبری روبرو هستند و هیسپان تی وی با پیگیری سیاست‌های شبکه پرس تی وی در صدد است به اخباری که شبکه‌های اسپانیایی زبان پوشش نمی‌دهند، پوشش مناسب دهد.

مدیر تولید مستند شبکه هیسپان تی وی اظهار داشت: این شبکه تلویزیونی از چند بخش خبری، تولید و پخش مستند و تولید برنامه‌های گفت‌وگو محور تشکیل شده و با هدف تقویت پیوندهای فرهنگی و نزدیکی با مردم کشورهای اسپانیایی زبان و نیز معرفی آداب، رسوم و سنن ایران زمین به صورت 24 ساعته برای مخاطبان اسپانیایی زبان پخش می‌شود.

وی تصریح کرد: هیسپان تی وی با بهره‌مندی از متخصصان برجسته ایرانی و خارجی در امر رسانه، پخش برنامه‌های خود را در زمینه‌های خبری، فیلم و سریال، برنامه‌های مستند، گزارش، مصاحبه‌های اختصاصی و برنامه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از تهران آغاز می‌کند.

استفاده از کارشناسان حوزوی برای ارائه مباحث دینی

بناگر با دعوت از کارشناسان حوزوی مسلط به زبان اسپانیانی برای شرکت در برنامه‌های گفت‌وگو محور شبکه هیسپان تی وی، ابراز داشت: برنامه‌هایی در بخش مستند و گفت‌وگو محور درباره معارف اسلامی و ادیان در نظر گرفته شده است که با دعوت از کارشناسان حوزوی و غیرحوزوی متخصص در مباحث دینی به صورت هفتگی پخش می‌شود.

وی با بیان این‌که محققان و پژوهشگران حوزوی براساس موضوع‌های مورد نظر برنامه‌های گفت‌وگو محور دعوت به همکاری می‌شوند، تصریح کرد: طلاب علوم دینی مسلط به زبان اسپانیایی می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه هیسپان تی وی به نشانی www.hispantv.com و www.hispantv.ir با موضوع‌های برنامه‌های در دست تولید آشنا شوند.

مدیر تولید مستند شبکه هیسپان تی وی با اشاره به این‌که برنامه‌های شبکه تلویزیونی هیسپان‌ تی وی از طریق چهار ماهواره در اروپا، آمریکا و آمریکای لاتین پخش می‌شود، افزود: به احتمال فراوان قرارداد ماهواره هاتبرد نیز فردا منعقد می‌شود که در صورت قطعی شدن آن، این شبکه در داخل کشور هم قابل دسترسی است.

وی با اشاره به 18 ماه تلاش بی‌وقفه برای راه‌اندازی این شبکه بین‌المللی و فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز، از افتتاح ساختمان شبکه هیسپان‌ تی وی در کنار ساختمان شبکه پرس تی وی تا یک ماه دیگر خبر داد و گفت: کار تبلیغات و اطلاع‌رسانی این شبکه از هفته گذشته شروع شده است.

بناگر اضافه کرد: در فاز نخست فعالیت شبکه هیسپان تی وی، مستندها، فیلم‌ها و سریال‌هایی که برای مخاطب اسپانیایی زبان مناسب است جمع‌آوری و ترجمه شد و هم‌زمان با ارسال فراخوان به دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه آزاد که تدریس زبان اسپانیایی دارند و از طریق روزنامه از افراد مسلط به زبان اسپانیایی برای فعالیت در بخش newsroom پس از آزمون دعوت به همکاری کرد.

وی ادامه داد: افراد مورد نیاز از ماه‌ها پیش انتخاب شدند که پس از گذراندن دوره‌های فشرده آموزش خبرنویسی، به صورت آزمایشی مشغول به فعالیت شدند و نیز با در نظر گرفتن اساتیدی از کشور‌های اسپانیایی زبان برای آموزش این افراد، همزمان چند نفر از مجریان و گویندگان خبر منتخب به اصول اجرا آموزش داده شدند.

امانت داری، دقت و صحت در انتقال اخبار

یادآور می‌شود: شبکه هیسپان تی وی (Hispan TV) با رویکردی مبنی بر دقت و امانت‌داری در موضوع، اقدام به جذب و استخدام گزارشگران متعدد در خارج از ایران برای پوشش بهتر خبری و نیز انتقال صحیح اطلاعات به مخاطبان بین‌المللی خود کرده است.

تمامی اخبار، مطالب و مصاحبه‌های گردآوری شده توسط روزنامه نگاران و خبرنگاران بین المللی Hispan TV و مقالاتی که توسط همکاران این شبکه تهیه می‌شود، در وب سایت این شبکه موجود و قابل دسترسی است.

برنامه‌های هفتگی نقد مسائل روز اروپا، برنامه مستند اندلس Al-Andalus ، برنامه مصاحبه با شخصیت‌های مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی آمریکا لاتین، اسپانیا و ایران تحت عنوان Cara a Cara و برنامه ویژه تاکسی Taxi با رویکرد گفتمان با سیاستمداران، نویسندگان و فیلمسازان معروف جهان از دیگر برنامه‌های شبکه تلویزیونی اسپانیایی برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

سعی و تلاش مدیریت این شبکه در تولید مجموعه‌های مستند بر این اصل استوار است که چه تولیدات انحصاری و چه آن دسته از تولیدات که با همکاری فیلمسازان حرفه‌ای تهیه می‌شوند، در برگیرنده موضوعاتی باشند که کمتر در رسانه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بیش از دو هزار فیلم و سریال در قالب‌های متفاوت نظیر تاریخی، ماجرایی، درام و کمدی و مجموعه‌ای منتخب از بهترین فیلم‌های ایرانی ارائه شده در جشنواره‌های بین‌المللی نیز برای پخش در این شبکه تدارک دیده شده است.

فرکانس‌های دریافت این شبکه به شرح زیر است:

(Hispasat 1C Europe (30° W
Transponder: 60
Frequency: 12092 MHz
Polarization: V
Symbolrate: 27500
FEC: 3/4

(Hispasat 1C Americas (30° W
Transponder: 62
Frequency: 12172 MHz
Polarization: H
Symbolrate: 27500
FEC: 3/4

(NSS 806 (40.5° W
Transponder: 22A
Frequency: 3803 MHz
Polarization: H
Symbolrate: 27500
FEC: 3/4

(Intelsat 9 (58° W
Transponder: 7C
Frequency: 3840 MHz
Polarization: V
Symbolrate: 27690
FEC: 7/8


منبع: خبرگزاری رسا

 

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved