گزارشی از شبکه فراگیر متون اسلامی تحت اشراف آیت‌الله العظمی سیستانی
درحال بارگزاري
  • تاريخ: چهار شنبه 20 مهر 1390

گزارشی از شبکه فراگیر متون اسلامی تحت اشراف آیت‌الله العظمی سیستانی


           

پایگاه اطّلاع‏رسانی سراسری اسلامی(پارسا) به عنوان پیشگام نشر الكترونیكی متون اسلامی و توزیع‏كننده جهانی آثار و تحقیقات اسلامی، توانسته است تا حدّ زیادی خلاء فقدان یك نظام اطّلاع‏رسانی جامع را برطرف نماید. 

مدیر مؤسسه پارسا با بیان این‌که پایگاه اطّلاع‏رسانی سراسری اسلامی(پارسا)  از موسسات وابسته به دفتر آیت الله العظمی سیستانی است که در سال 1378 با حمایت و اشراف حجت الاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی تأسیس شد، گفت: هدف اساسی این موسسه، اطّلاع‏رسانی ارایه خدمات در زمینه منابع و آثار اسلامی و پژوهش‌های مرتبط با جهان اسلام است.

امیرحسین شرافت افزود: پایگاه اطّلاع‏رسانی سراسری اسلامی(پارسا) به عنوان پیشگام نشر الكترونیكی متون اسلامی و توزیع‏كننده جهانی آثار و تحقیقات اسلامی، توانسته است تا حدّ زیادی خلاء فقدان یك نظام اطّلاع‏رسانی جامع و ثبت شده را برطرف نماید.

مدیر موسسه پارسا با بیان این که  تلاش بر آن است تا تمام آثار و تحقیقات اسلامی تحت یك نظام خاص در اختیار پژوهشگران قرار ‏گیرد؛ خاطرنشان ساخت: نحوه کار به این ترتیب است که،  ابتدا در بخش «مأخذ شناسی آثار اسلامی» مشخصات كتاب‏شناختی هر اثر شامل: پدیدآورنده، نام اثر، ناشر، تعداد جلد، تعداد صفحات، عكس روی جلد، و... استخراج می‏گردد.

وی ادامه داد: در این مرحله كلیه آثار اسلامی صرف‏نظر از قابلیت پژوهش داشتن یا نداشتن، معرّفی می‏شوند، همچنین آن دسته از آثار اسلامی كه بر اساس ارزیابی كمیتة علمی، جنبه پژوهشی و تحقیقاتی داشته باشند، چكیده‏ای از آن تهیّه می‏شود كه پس از ترجمه و ویرایش به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در اختیار پژوهشگران و محققان قرار می‏گیرد.

اصطلاح‌نامه‌ای با هزاران شاخه فرعی

شرافت با اشاره به این که با توجه به تورم اطّلاعات و برای سهولت دسترسی به منبع موردنظر، این مؤسسه اقدام به طراحی و تدوین اصطلاح‌نامه ویژه علوم اسلامی كرده است، تصریح کرد: در این اصطلاح‌نامه بیست موضوع اصلی و هزاران شاخة فرعی برای علوم اسلامی تعریف شده است که سرشاخه‏های اصلی اصطلاح‎نامه مزبور شامل اخلاق، ادبیات، ادیان و فرق، اقتصاد، پیامبر و اهل‏بیت(ع)، تاریخ و جغرافی، جامعه‏شناسی، حدیث، حقوق، روان‏شناسی و علوم‏تربیتی، شخصیت‏شناسی، عرفان و تصوف، علوم سیاسی، علوم طبیعی و ریاضی، فقه و اصول، فلسفه و منطق، قرآن و علوم قرآنی، كلام، مرجع و هنر می باشد

وی یادآورشد: اصطلاح‏نامه علوم و معارف اسلامی به صورت سلسله مراتبی (درختی) طراحی شده و دارای انعطاف لازم و قابلیت جرح و تعدیل در شاخه‏هاست.

 شرافت تصریح کرد: مؤسسه پارسا علاوه بر فعالیت پژوهشی و اطّلاع‏رسانی آثار و تألیفات داخلی، تلاش گسترده‏ای را برای معرفی آثار و منابع اسلامی در سطح جهان آغاز نموده است و از این جهت موفق به اطلاع‎رسانی طیف وسیعی از تحقیقات و پژوهشهای بین‏المللی گردیده است.

وی با بیان اینکه خدمات و محصولات این مؤسسه از سه طریق شبكه جهانی اینترنت، لوح فشرده (CD) و آثار مكتوب ارایه می‏شود گفت: بستر اصلی ارایه محصولات پارسا از طریق وب‌سایت www.islamicdatabank.com  است.

مدیر عامل موسسه پارسا با اشاره به این که در پایگاه مزبور در حال حاضر بیش از 300 هزار ركورد اطّلاعاتی شامل كتاب، مقاله، مجموعه مقاله و  پایان‏نامه در موضوعات اسلامی وجود دارد، یادآور شد: این اطّلاعات به روش جستجوی كلمه‏ای و موضوعی قابل بازیابی است و شامل اطّلاعات كتاب‏شناسی، نمایه و چكیده و تصویر روی جلد هر اثر است.

وی ادامه داد: ارتباطات موضوعی منابع این بانك ویژگی مهم دیگری است كه از طریق آن می‎توان به اطلاعات بیشتری در موضوع مورد نظر دست یافت و با توجه به اطّلاع‏رسانی فراملّی موسسه پارسا، برخی محصولات به سه زبان  فارسی، عربی و انگلیسی ارائه می‏شود.

پروژه‌ها  و طرح‌های در دست اجرا


شرافت به پروژه های در دست اجرای این موسسه اشاره کرده و ابراز داشت: منبع شناسی تعلیم و تربیت، منبع شناسی اخلاق اسلامی و منبع شناسی عرفان و تصوف اسلامی، از طرح هایی است که تا پایان سال جاری کتاب و لوح فشرده آنها عرضه خواهد شد.

 مدیر موسسه پارسا، منبع‎شناسی استشراق و استغراب، مرجع‎شناسی منابع اسلامی،  طرح گسترده کتابشناسی کتاب های چاپ ایران به زبان عربی(بانک اطلاعات کتاب های عربی ایران) به عنوان یکی از طرح های میان مدت در حال انجام این موسسه یاد کرده و گفت: تا دو ماه آینده سایت جدید و به روز شده پارسا با ارائه آخرین اطلاعات منابع وآثار اسلامی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

محصولات و نرم افزارهای برگزیده جشنواره‌ها

وی با بیان این که موسسه پارسا لوح‎های فشرده بسیاری را كه همان كتاب‏شناسی‏های مرجع می‎باشد، ارایه نموده است، افزود: می‌توان به مرجع 78، مرجع 79، مرجع 80، مرجع 81، مرجع 82، مرجع 83، مرجع84-85، مرجع 2000، كتاب‏شناسی جهانی قرآن كریم، کتاب‌شناسی پیامبر(ص)، مرجع مهدویت، لوح فشرده هنر اسلامی، لوح فشرده امام علی(ع) در آینه قلم، لوح فشرده فهرست مقالات اسلامی ، لوح فشرده وقف در آینه آثار، لوح فشرده الدلیل 2005، لوح فشرده الدلیل 2006 ، لوح فشرده الدلیل 2007 ،لوح فشرده الدلیل 2008، الدلیل 2009،  لوح فشرده امام مهدی در آینه قلم، مرجع قرآن کریم ، منبع‎شناسی امام خمینی و انقلاب اسلامی،  و غرب‎شناسی اشاره کرد.

وی ادامه داد: برخی از محصولات مکتوب و نرم افزاری این موسسه در سال های اخیر، به عنوان برگزیده جشنواره هایی چون اطلاع رسانی، کتاب سال حوزه ، جایزه شهاب و... گردیده است

شرافت به معرفی برخی محصولات مكتوب موسسه پرداخته و یادآور شد: این مؤسسه در نخستین سال تأسیس، كارنامة منابع اسلامی ایران در سال 1378 را با عنوان مرجع 78 منتشر كرد. در این كتاب دو جلدی و با قطع رحلی، اطّلاعات  كتاب‏شناسی 5435 عنوان از منابع اسلامی در دو بخش مأخذشناسی و چكیده‏نویسی سامان یافته است.

وی خاطرنشان ساخت: مرجع 79 : اطّلاعات مربوط به 9 هزار عنوان از منابع اسلامی اعم از كتاب، مقاله و پایان‏نامه است. که در این مرجع ارتباطات مختلف آثار به یكدیگر نشان داده شده است، به عنوان مثال اگر كتاب یا مقاله‏ای دارای شرح، ترجمه، نقد و توصیف و تصحیح باشد، در ذیل اثر با شماره‏ای ارجاعی به آن اشاره می‏شود.

مدیر موسسه پارسا در خصوص مرجع 80 گفت: در این مرجع نیز اطّلاعات 8 هزار و 252 عنوان از منابع اسلامی آمده است. که این منابع بر اساس آخرین استانداردها و تجربه‏های جهانی در سیستمهای اصطلاح‌نامه‏نویسی و نمایه‏سازی تنظیم شده است، همچنین مرجع 81  كتاب‏شناسی منابع اسلامی ایران (كتابها، مقاله‏ها، پایان‏نامه‏ها) و مشتمل بر 9هزار اثر منتشر شده در سال 1381 می‌باشد. منابع مكتوب اسلامی كه حداقل علمیّت را دارا بوده‏اند و به یكی از موضوعات اسلامی و جهان اسلام پرداخته باشند، در دامنة كار این كتاب‏شناسی قرار گرفته‏اند. منابع معرّفی شده در مرجع 81، بر اساس اصطلاحنامة بیست موضوعی علوم اسلامی طبقه‏بندی شده‏اند.

شرافت ادامه داد: در مرجع 82 اطّلاعات مربوط به حدود 10‏هزار عنوان از منابع اسلامی آمده است. برای بسیاری از منابع معرّفی شده در مرجع 82، علاوه بر اطلاعات مأخذشناسی و نمایه‏سازی، چكیده‏ای توصیفی ـ تشریحی نیز تهیّه شده است و مرجع 83  شامل معرفی و توصیف تقریبا همه نگارش‏ها و نگاشته‏های علمی درباره اسلام و معارف اسلامی در سطحی گسترده و در شكل كتاب، مقاله و پایان نامه می‌باشد و از آن هدف، پوشش دادن كل منابعی است كه در داخل كشور در موضوعات اسلامی مانند تاریخ، فقه، اخلاق، هنر، كلام، قرآن، حدیث، عقاید و كلام، فلسفه و منطق نوشته شده است.

وی اضافه کرد: مرجع 2000 كارنامة كتابهای اسلامی منتشر شده در خارج از ایران در خلال سال‎های 1997-2001، و نمادی از فعالیتهای بین‏المللی این مؤسسه است. در مرجع 2000 اطّلاعات مربوط به 5 هزار كتاب اسلامی است در تدوین این كتاب‏شناسی از استاندارها و تجربه‏های جهانی در اصطلاحنامه‏نویسی و نمایه‏سازی استفاده شده است.

این محقق و پژوهشگر خاطرنشان کرد: كتابهای معرّفی شده در مرجع 2000، كتب منتشر شده در حوزة كشورهای عربی، اروپایی، آمریكا و جنوب شرقی آسیاست كه به یكی از زبانهای عربی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی منتشر شده‏اند. این كتاب سه جلدی به عنوان كاتالوگ اولین نمایشگاه تخصصی كتابهای اسلامی نیز معرفی گردید.

شرافت با اشاره به ویژگی‌های: كتاب‏شناسی جهانی علوم قرآنی،‌ گفت: این كتاب‏شناسی توصیفی و موضوعی 4 جلدی، در دو بخش قرآن و علوم قرآنی و معارف قرآنی تدوین شده است در بخش اول منابعی كه در زمینة تفسیر و ترجمه، ناسخ و منسوخ، محكم و متشابه، اعجاز قرآنی، قَسم‏ها و مَثَل‏ها، اوصاف قرآن و تألیفات جدید قرآن‏پژوهی می‌باشد، در بخش معارف قرآنی، كتابهایی كه درباره موضوعات و مفاهیم قرآنی تألیف شده است مانند: منابعی كه به اخلاق قرآنی پرداخته‏اند یا منابع فقهی، فلسفی و كلامی كه دربارة قرآن نگارش یافته‎اند، معرّفی شده است. در این كتاب‏شناسی 9 هزار 500 عنوان كتاب معرفی گردیده است.

وی یادآور شد: كتابشناسی پیامبر (صلی الله علیه و آله) به صورت اجمالی و مشتمل بر 4هزار و 399 منبع اعم از كتاب، مقاله و پایان‏نامه است. منابع معرفی شده درباره زندگی، سیره و شخصیت پیامبر و از منابع لاتین، فارسی و عربی شناسایی و به شیوه‏ای علمی فهرست نویسی و طبقه‏بندی گردیده است، همچنین كتاب‏شناسی جهانی مهدویّت مشتمل بر 3 هزار و 336 منبع، در یك جلد رحلی همراه با لوح فشرده منتشر شده است. این كتاب نیز در دو بخش منابع مربوط به امام مهدی(عج) و معارف مهدوی(عج) تدوین یافته است. در بخش منابع مربوط به امام مهدی(عج) كلیه آثاری كه مستقیماً با مهدویّت مرتبط بوده به شكل موضوعی معرّفی شده است، و در بخش معارف مهدوی(عج) آثاری كه درباره موضوعات و معارف مهدوی و گرایشهایی كه در پرتو این اندیشه نگارش یافته، آمده است.

وی اضافه کرد: امام علی(ع) در آینه قلم، كارنامه جامع منابع مكتوب درباره امیرمؤمنان علیه‏السلام است. این كتاب‏شناسی فهرست نسبتاً كاملی است مشمتل بر 8 هزار و 500 منبع شامل چهار هزار كتاب و مجموعه، سه هزار مقالة مندرج در نشریّات، هزار و سیصد مقاله مندرج در مجموعه‏ها، سیصد و پنجاه پایان‏نامه و بیش از یكصد مقاله دایرة‏المعارفی كه به زبانهای فارسی، عربی، اردو، انگلیسی، فرانسه، آلمانی، تركی، كردی و برخی زبانهای دیگر نگارش یافته است.

کتاب‌شناسی هنر اسلامی با 4 هزار و 500 منبع

مدیر موسسه پارسا اشاره‌ای هم به كتاب‏شناسی هنر اسلامی کرد و افزود: اثر حاضر، كارنامه منابع اسلامی درباره هنر است. در این كتاب قطع رحلی تك جلدی، اطّلاعات كتاب‏شناختی بیش از 4هزار و 500 منبع درباره هنر اسلامی ارائه شده است. منابع معرّفی شده در این مجموعه شامل كتابها، مقالات (اعم از مقاله نشریه، دایرةالمعارف و مجموعه مقالات) و پایان‏نامه‏های دانشگاهی می‏باشد. كتاب‏شناسی هنر اسلامی همراه با لوح فشرده عرضه شده است.

وی یادآور شد: الدلیل 2005 كتاب سال (Year book) منابع اسلامی ایران به زبان عربی است. در الدلیل 2005 اطلاعات مأخذشناسی، چكیده و نمایه حدود2000 كتاب دینی ایران ارایه شده است و کتاب الدلیل 2006 اطلاعات مأخذشناسی، چكیده و نمایه می‌باشد و الدلیل 2007 اطلاعات مأخذشناسی، چكیده و نمایه بیش از 2هزار و 200 كتاب دینی كشور در آن ارایه شده است.

شرافت گفت: در الدلیل 2008 اطلاعات مأخذشناسی، چكیده و نمایه حدود از 2 هزار و 300 كتاب دینی كشور ارایه شده است، همچنین در الدلیل 2009. اطلاعات کتاب های ایران در حوزه دین و فلسفه در سال 2009 میلادی معرفی گردیده است.

وی در ادامه آغاز انتشار فصلنامه كتابهای اسلامی را تابستان 1379 اعلام کرده و ابراز داشت. این نشریه با هدف ارایه اطّلاعات تازه‏ترین كتابهای منتشر شدة علوم اسلامی ایران و جهان، به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی منتشر می‏شود. فصلنامه كتابهای اسلامی در سه بخشِ مقاله‏های تخصصی مرتبط با معارف اسلامی؛ گزارش‎های اجمالی و بخش كتاب‏شناسی علوم اسلامی چاپ و منتشر می‏گردد. از فصلنامة مزبور تاكنون 41 شماره منتشر شده است.

مدیر موسسه پارسا در خصوص مقالات این موسسه گفت: مقاله‏شناسی امام علی(ع) فهرست مقالات نشریات ایران درباره امام علی(ع) است. این مجموعه شامل بیش از 2300 مقاله درباره امام علی(ع) در بیش از 180 عنوان نشریه ادواری است و مقاله‏شناسی پیامبر(ص) اطّلاعات بیش از 1400 مقالة مربوط به پیامبر اكرم(ص) در 130 نشریه است، همچنین مقاله‏شناسی امام حسین(ع)، جامع‏ترین مقاله‏شناسی پیرامون امام حسین(ع) در بیش از 130 نشریه ادواری است.

جمع‌آوری بیش از 2 هزار مقاله قرآنی

وی افزود: فهرست منابع قرآنی، فهرست بیش از 130 منبع قرآنی مناسب برای ترجمه فارسی است و مقالات ‏قرآنی دهه هفتاد، اطّلاعات بیش از 2 هزار مقالة قرآنی از میان 100 عنوان نشریه ادواری می‌باشد که این فهرست، كارنامه مقالات‏ قرآنی كشور از سال 1379-1370 است كه به زبان فارسی در نشریات ادواری درج شده است.

شرافت اظهار داشت: مطبوعات اسلامی، كارنامه برخی مطبوعات و اخلاق روزنامه‏نگاری است که در این كتاب به كارنامه برخی مطبوعات و اخلاق روزنامه‏نگاری پرداخته شده و چندی از ابعاد مطبوعات بررسی گردیده و راهنمای مطبوعات اسلامی، فهرستگان یكصدسال نشریه‏های ایران و ایرانیان است.

وی به كتابشناسی امامزادگان اشاره کرده و گفت: این كتاب با هدف شناسایی منابع مربوط به زندگی‏نامه، فضایل و كرامات امامزادگان و سادات و زیارتگاه‏ها و بقاع متبركه آنها در ایران و برخی كشورهای اسلامی، به معرفی كتابها، مقالات و پایان نامه‏هایی كه با این موضوع تالیف شده‏اند، همت گماشته و فهرست و چكیده این آثار را به صورت موضوعی در اختیار محققان و دانشجویان قرار داده است و مجموعه كتاب‏ها، مقالات و پایان نامه‏هایی كه مستقلا درباره امامزاده‏ها یا بقاع متبركه نوشته شده، در فصل های متنوع تدوین شده است. در این مجموعه اطلاعات كتابشناختی یک هزار و 660 اثر در قالب مأخذشناسی و چكیده وجود دارد.

شرافت خاطرنشان ساخت:‏ سفیران رستگاری، عنوان كتابی است كه در آن سی مقاله از نشریات مختلف درباره امامزادگان درج شده است. این مقالات در شرح حال و سوانح زندگی و تجلیل و ابراز ارادت به امامزادگان نوشته شده‏اند.

مدیر موسسه پارسا‏ ادامه داد: نسخه پژوهی دفتر اول از مجموعه مقالات متنوع درباره نسخه شناسی و فهرست نگاری نسخه های خطی در كتابخانه‏های شخصی و عمومی ایران و جهان است که فهرست كتابخانه‏های ایران، پژوهشهای نسخه شناسی، تصحیح رساله‏های خطی، كتابشناسی‏های موضوعی، گنجینه‏های دست نویس‏های اسلامی در جهان، فهرست كتابخانه‏های خارج از كشور و ... مطالب دفتر اول آن را تشکیل می‌دهد.

وی اضافه کرد: بعثت نامه مقالاتی درباره بعثت پیامبر اكرم(ص) است كه بر اساس تاریخ نشر آنها در مجلات و یا مجموعه‏ها گردآوری شده است و همچنین وقف در آینه آثار معرفی مجموعه‌ای از آثار منتشر شده مربوط به وقف از منابع شیعه و اهل سنت در كشورهای مختلف می باشد که منابع موضوعاتی آن چون تاریخ وقف، وقف‌نامه‌ها، جایگاه وقف، مراكز وقفی، دیدگاههای فرق و مذاهب پیرامون آن و گزارشهایی از همایش‎ها و كنگره‌ها است.

شرافت یادآور شد: امام حسن(ع) پژوهشی است در تبیین شخصیت علمی، سیاسی و معنوی امام حسن(ع) و معرفی منابع مهم نوشته شده درباره آن حضرت اعم از كتاب، مقاله و پایان‏نامه. كتاب حاضر در دو بخش تدوین شده و در بخش اول، پنج مقاله درباره مقام علمی امام حسن(ع)، شخصیت و فضایل آن حضرت و صلح ایشان با معاویه ارائه گردیده و در بخش دوم، اطلاعات كتابشناسی حدود چهارصد منبع به زبان‏های فارسی، عربی، انگلیسی و تركی آمده است.

مدیر موسسه پارسا با اشاره به اثر ارزشمند «امام مهدی‌(عج) در آینه قلم» گفت: در این اثر حدود 8 هزار منبع مرتبط با امام مهدی(عج) و مهدویت شناسایی، مأخذشناسی و موضوع‏بندی شده است که نیمی از این منابع نیز دارای چکیده‏های راهنما هستند و منابع این کتاب‏شناسی شامل: کتاب، مقاله (اعم از مقاله‏های نشریه، دایرة‏المعارف و مجموعه مقالات) و پایان‏نامه می‏باشد.

نرم‌افزاری با 35 هزار منبع

وی به قابلیت‌های نرم‌افزار مرجع قرآن کریم هم اشاره‌ای کرده و ابراز داشت: مرجع قرآن کریم مشتمل بر اطلاعات 35هزار منبع درباره قرآن و علوم قرآنی و معارف قرآنی است. کتاب‎ها، مقاله‎ها، مجموعه‎ها، مقالات دایره‎المعارف و پایان‎ نامه‎ها که در موضوعاتی چون تفسیر و ترجمه، ناسخ و منسوخ، محکم و متشابه، اعجاز قرآنی، قَسَم‎ها و مَثَل‎ها، اوصاف قرآن و ... نگاشته شده‎اند، بخشی از منابع معرفی شده در این لوح فشرده در زمینه معارف قرآنی علاوه بر تحقیقات و پژوهش‎های قرآن‎پژوهی، آثار درباره موضوعات و مفاهیم قرآنی مانند منابعی که به اخلاق قرآنی، یا منابع فقهی، فلسفی، کلامی، اقتصادی و ... با رویکرد قرآنی پرداخته‎اند، معرفی شده است.

شناسایی 11هزار منبع پیرامون انقلاب اسلامی و امام خمینی

این محقق و پژوهشگر یادآور شد: منبع‎شاسی امام خمینی و انقلاب اسلامی از دیگر کارهای این موسسه پیرامون امام خمینی و انقلاب اسلامی است که در صدد مستند سازی و ارائه کامل و روزآمد تالیفات، تحقیقات و نگاشته های در باره این تحول اجتماعی و سیاسی قرن بیستم و بنیان گذارآن می باشد. در این مرحله حدود 11هزار منبع مرتبط با امام خمینی و انقلاب اسلامی شناسایی، مأخذشناسی و موضوع‏بندی شده که نیمی از منابع نیز دارای چکیده‏های راهنما هستند و منابع این کتاب‏شناسی شامل: کتاب، مقاله (اعمّ از مقاله‏های نشریه، دایرة‏المعارف و مجموعه مقالات) و پایان‏نامه می‏باشد.

وی خاطرنشان کرد: این مجموعه به گونه ای طراحی شده که در فاز دوم و با تکمیل اطلاعات ماخذشناسی تا حجم حداقل 20 هزار منبع داخلی و خارجی، متن منابع به خصوص مقالات را نیز ارائه و از این جهت به بانک جامع و روزآمد مطالعات و پژوهش های مربوط به امام خمینی و انقلاب اسلامی تبدیل شود.

شرافت اظهار داشت: بخش اول کتاب غرب شناسی از طرح‌های کلان و جامع منبع‎‎شناسی و کارنامه منابع پیرامون فرهنگ و تمدن غربی است که درصدد مستند سازی و ارائه کامل و روز آمد تالیفات، تحقیقات و نگاشته‎های در باره کلیت تمدن واندیشه غربی می باشد در این مرحله بیش از دو هزار وپانصد منبع (عمدتا منابع به زبان فارسی ) ماخذشناسی و موضوع بندی شده است که نیمی از منابع نیز دارای چکیده های راهنما می‎باشند. منابع این کتاب شامل کتاب، مقاله (اعم از مقاله‎های نشریه، و دیگر مقالات) و پایان نامه می باشد و اغلب منابع با مراجعه مستقیم شناسایی شده است.

مدیر مؤسسه پارسا در پایان خاطرنشان کرد: پژوهش‎ها و مصادیق مورد نظر این اثر عمدتا آثاری را شامل می شود که با هدف شناخت غرب به کنکاش در باره ماهیت غرب و مهم‎ترین مبانی و ویژگی‎ها وساختار آن پرداخته‎اند؛ از این‌رو منابع اصلی تمدن غرب مانند آثار دست اول فلسفه و اندیشه غربی این‌جا معرفی نگردیده، زیرا دامنه کار، بسیار گسترده می‌شد.


منبع: مرکز خبر حوزه

 

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved