درحال بارگزاري
  • تاريخ: سه شنبه 27 تير 1391

خبرگزاری اهل‏بیت (ع) ـ ابنا


           
درباره خبرگزاری اهل‏بیت (ع) ـ ابنا
 

مقدمه


پیروان اهل بیت(ع) ـ همانند پیشوایان مظلوم خود ـ در طول تاریخ همواره مورد ستم بوده‏اند. گذشته از دوران تاریک بنی امیه، بنی عباس و نیز قرون میانه هجری، در عصر مدرن نیز این مظلومیت همچنان وجود داشته و ادامه دارد.


آنچه باعث این مظلومیت است و حتی موجب دامن زده شدن به آن نیز می‏گردد «بی‏خبری شیعیان از یکدیگر» و «عدم اطلاع مجامع جهانی از این ستم‏ها» است؛ چرا که معمولاً رسانه‏های گروهی و ابزار ارتباط جمعی، در دست حاکمان و قدرت‏هایی قرار دارد که در جبهه مقابل اسلام ناب محمدی قرار دارند.


در جمهوری اسلامی ایران نیز با وجود خبرگزاری‏ها، مطبوعات و سایت‏های خبری موجود، همواره خلأ یک رسانه یا خبرگزاری که به شکل تخصصی در رابطه با اخبار تشیع و پیروان اهل بیت(ع) در سراسر جهان فعالیت کند احساس می‏شد.


مدیران مجمع جهانی اهل بیت(ع) در دوره دبیرکل فعلی «حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری» با درک صحیح این شرایط و برای رفع این خلأ، اقدام به تأسیس یک سایت خبری سه زبانه کردند.


این سایت به فضل الهی و عنایات معصومین(ع) با رشد تدریجی و منطقی خود، اینک به یک خبرگزاری فعال ـ با کادر تحریریه و خبرنگاران (در داخل و خارج از کشور) ـ تبدیل شده و دارای یک سایت اثر گذار با چندین زبان و چند نشریه است.


دوره اول ؛ پایه اولیه


خبرگزاری اهل بیت(علیهم السلام) ـ ابنا ـ شکل توسعه‏یافته «سایت خبری ـ تحلیلی شیعه نیوز» است که با دامنه‏هایwww.shianews.ir و www.shianews.org فعالیت می‏کرد.


این سایت در تاریخ 24 اسفند 1383 به همت تعدادی از نیروهای معاونت امور بین‏الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) راه‏اندازی شد و از بدو تأسیس، به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی فعالیت خود را آغاز کرد.


دوره دوم ؛ انتقال


در تابستان 1385، مدیریت جدیدی مسؤولیت کار را برعهده گرفت و ساختار جدیدی برای آن سایت خبری تعریف کرد. در این دوره، نام «اخبار شیعیان» به این سایت اطلاق و دامنه‏های دیگری نیز برای آن تعریف شد.


دوره سوم ؛ خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا


پس از آنکه سایت فوق‏الذکر، جای خود را در محافل خبری پیدا کرد و با استقبال شیعیان ایران و جهان مواجه گردید، احساس شد که باید به شکل یک خبرگزاری به فعالیت خویش ادامه دهد.


دوره جدید از مرداد 1386 و با افتتاح رسمی به دست «رییس جمهوری اسلامی ایران» آغاز شد و این سایت خبری ـ تحلیلی، به عنوان رسمی خبرگزاری اهل‏بیت علیهم اسلام ـ ابنا ـ و دامنه www.abna.ir تغیر نام داد. در این زمان «صادق رمضانی گل‏افزانی» مدیرمسؤول و «سید علیرضا حسینی (عارف)» سردبیر این رسانه بودند.


abna مخفف عبارت لاتین AhlulBayt News Agency است؛ و هم‏اکنون «سید علیرضا حسینی (عارف)» مدیرمسؤول و سردبیر این خبرگزاری است.


دفاع از تشیع با حفظ وحدت اسلامی


اگر چه خبرگزاری ابنا با هدف تلاش برای رفع مظلومیت خبری پیروان اهل‏بیت(ع) تأسیس شده است اما همواره بر آرمان‏های اصیل اسلامی پای می‏فشارد. یکی از مهم‏ترین این آرمان‏ها، احترام به پیروان ادیان و مذاهب گوناگون و تلاش برای حفظ وحدت مسلمین است.


زبان‏های خبرگزاری


خبرگزاری ابنا هم اکنون به 14 زبان انگلیسی، عربی، فرانسوی، چینی، فارسی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، ترکی استانبولی، ترکی آذری (با دو رسم‏الخط لاتین و سیریلیک)، اردو، بنگلا، مالایو و اندونزیایی فعالیت می‏کند.


اضافه کردن زبان‏های سواحیلی، هوسا و هندی نیز در برنامه‏های آتی قرار دارد.


صفحات فرهنگی


خبرگزاری ابنا علاوه بر انجام وظیفه اصلی خود یعنی خبررسانی، از بدو فعالیت، صفحاتی دینی و فرهنگی (موسوم به صفحات سبز) نیز به کاربران و خوانندگان خود ارائه می‏کند، که بر خلاف صفحات خبری، بدون تاریخ مصرف هستند.


عناوین برخی از این صفحات عبارتند از:


مباحث قرآنی ـ حدیث و مباحث حدیثی ـ زندگی پیامبر(ص) و اهل‏بیت(ع) ـ پا به پای ولایت ـ مقاله ـ سخنرانی ـ مصاحبه ـ چرا شیعه شدم؟ ـ یاوران اهل‏بیت(ع) ـ مهدویت ـ حجاب و زیبایی ـ وهابیت‏شناخت ـ صهیونیسم‏شناخت ـ ادیان و مکاتب دیگر ـ شعر و ادب ـ پیامک مذهبی ـ ابنا و خوانندگان


ارتباط با ابنا


تلفن دفتر مرکزی: 2131323 ـ 0251


فاکس دفتر مرکزی: 2131258 ـ 0251


نشانی دفتر مرکزی: ایران، قم، بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه 6، مجمع جهانی اهل‏بیت(ع)، طبقه دوم، دفتر خبرگزاری ابنا.


نشانی دفتر تهران: تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان قدس، مجمع جهانی اهل‏بیت(ع)، طبقه ششم، روابط عمومی.


پست الکترونیک: akhbareshia@yahoo.com
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved