• تاريخ: يکشنبه 3 آبان 1388

فلسفه بعثت پيامبران


           

خداوند براى هدايت نوع بشر و رساندن انسان‏ها به كمال مطلوب و سعادت جاويدان، پيامبران و رسولانى فرستاده است، چه اين كه اگر نمى‏فرستاد هدف آفرينش بشر حاصل نمى‏شد و انسان‏ها در گرداب گمراهى غوطه‏ور مى‏شدند و نقض غرض لازم مى‏آمد: «رسلا مبشرين و منذرين لئلا يكون للناس على الله حجة بعد الرسل و كان الله عزيزا حكيما»، پيامبرانى (را فرستاد) كه بشارت دهنده و بيم دهنده بودند، تا حجتى براى مردم بر خدا باقى نماند (و راه سعادت را به همه نشان دهند و بر همه اتمام حجت‏شود) و خداوند توانا و حكيم است». (1)
 
ما معتقديم: از ميان آنها پنج نفر «اولوالعزم‏» يعنى‏ «صاحب شريعت و كتاب آسمانى و آيين جديد» بودند كه نخستين آنها نوح(ع) سپس‏ ابراهيم‏ و موسى و عيسى(ع) و آخرين آنها حضرت محمد(ص) است.
 

«و اذ اخذنا من النبيين ميثاقهم و منك و من نوح و ابراهيم و موسى و عيسى ابن مريم و اخذنا منهم ميثاقا غليظا»، به خاطر بياور هنگامى را كه از پيامبران پيمان گرفتيم و (همچنين) از تو و نوح و ابراهيم و موسى و عيسى بن مريم، و ما از همه آنها پيمان محكمى گرفتيم (كه در اداى رسالت و نشر كتاب آسمانى كوشا باشند). (2)
 
«فاصبر كما صبر اولوا العزم من الرسل»، صبر و استقامت كن آن گونه كه پيامبران اولوا العزم صبر و استقامت كردند. (3)
 
ما معتقديم: پيامبر اسلام(ص) خاتم انبياء و آخرين رسولان الهى است و شريعت او براى همه مردم دنياست و تا پايان جهان باقى است، يعنى جامعيت معارف و احكام و تعليمات اسلام چنان است كه به تمام نيازمندي‏هاى انسان در جهات معنوى و مادى تا پايان جهان پاسخ مثبت مى‏دهد و هر كس ادعاى نبوت و رسالت تازه‏اى كند باطل و بى‏اساس است.
 
«ما كان محمد ابا احد من رجالكم و لكن رسول الله و خاتم النبيين و كان الله بكل شى‏ء عليما»، محمد(ص) پدر (خوانده) هيچ يك از مردان شما نيست، ولى رسول خدا و ختم كننده سلسله پيامبران است، خداوند به همه چيز آگاه است (و آنچه لازم بوده در اختيار او نهاده). (4)
 
پی‏نوشت:
1-سوره نساء،آيه 165.
2-سوره احزاب،آيه 7.
3-سوره احقاف،آيه 35.
4-سوره احزاب،آيه 40.
 
 
منبع: اعتقاد ما ، تألیف آیت‏الله مکارم شیرازی
 

   
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly. All right reserved.