درحال بارگزاري
 
 
 
  • تاريخ: شنبه 27 آذر 1389

حامد كرزي در مراسم روز عاشورا: قیام امام حسین (ع) به معنای مبارزه با ظلم است


           

بشريت براي دوري از ظلم و استبداد، بايد راه امام حسين(ع) را ادامه دهد.
   
رئيس جمهور افغانستان يكي از سخنرانان مراسم مدرسه "خاتم‌النبيين(ص)" در شهر كابل بود كه به مناسبت فرا رسيدن عاشوراي حسيني برگزار شده بود.
  
"حامد كرزي " طی سخنانی در این مراسم در مورد فلسفه قيام امام حسين(ع) گفت: قيام امام حسين(ع) به معناي قطع ظلم و استبداد در جوامع بشري و مبارزه با ظلم است.
  
كرزي ضمن تقبيح حادثه تروريستي روز گذشته در چابهار، آن را نمونه‌اى از بزرگترين استبداد خوانده و گفت كه استبداد هنوز هم هست و اين استبداد و ظلم در افغانستان و پاكستان ادامه دارد.
  
وی عاشوراى حسينى را پيام صلح و مقاومت خوانده و گفت كه اين روز ايده مقاومت و اخلاقيات را براى جهان اسلام به ارمغان آورده است.
  
رئيس جمهور افغانستان ضمن قرائت اين بيت از علامه اقبال لاهورى:
 
موج خون او چمن ايجاد كرد     تا قيامت قطع استبداد كرد
  
گفت كه حاصل خون پاك حضرت امام حسين(ع) و اعضاى خانواده و ياران با وفايش، ايجاد يك سلسله فكرى، ايجاد موازين اخلاقى و مقاومت مداوم در برابر ستمگران بود.
  
وي گفت: عاشوراي امام حسين(ع) به ما اين درس را آموخت كه بايد در مقابل اين گونه مظالم و استبداد، با خون خود، مبارزه و فداكاري كرد.
  
وي از مخالفان دولت بار ديگر تقاضا كرد تا به زندگي عادي، آرام و آبرومندانه روي آورند.
  
در اين مراسم باشكوه رئيس جمهور افغانستان حادثه كربلا را الگوي زيبايي براي مسلمانان توصيف كرد كه چگونه ايستادن در برابر ظلم و استبداد را به آنان مي‌آموزد.
  
بر اساس اين گزارش، در روز عاشورا شهر كابل پايتخت افغانستان رنگ عاشورايي به خود گرفته و در اكثر نقاط شهر پارچه‌ها و پرچم‌هاي سياه، قرمز و سبز مزين به شعارها و پيام‌هاي عاشورايي بر افراشته شده‌ است.
  
در مراسمي كه در مدرسه خاتم النبيين(ص) در شهر كابل بر گزار شد، هزاران تن از عاشقان امام حسين(ع)، اعضاي پارلمان، رئيس جمهور، وزرا و جمعي از مقامات دولتي و شخصيت‌هاي فرهنگي شركت كردند.
  
   
منبع: خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا  www.abna.ir
   
  

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved