درحال بارگزاري
 
 
 
  • تاريخ: سه شنبه 23 آذر 1389

آیت‌الله العظمی نوری‌همدانی: عاشورا؛ مکتبی که تا قیامت پا بر جاست


           
عاشورا مکتبی است که تاقیامت برقرار خواهد بود چرا که کار شخصی و مقطعی نبود و لذا امروز همه باید پیرو این مکتب باشیم.
     
حضرت آیت الله نوری همدانی، امروز در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه با تسلیت به مناسبت ایام شهادت جانگداز امام حسین(ع) و یاران باوفایش، یکی از مهم‏ترین موضوعات زندگی بشر را بر پایی حکومت سالم دانسته و اظهار داشتند: حکومت مسئله مهمی است که دارای ابعاد مختلف بوده و در کلیه شئونات زندگی انسان‏ها تاثیرگذار و نقش آفرین است.
   
معظم له با اشاره به روایتی از امام علی(ع) افزودند: برپایی حکومت که مورد توجه همه ادیان الهی بوده و لذا یکی از اهداف و اقدامات اصلی تمام انبیاء برقراری حکومت صالح بر اساس معارف الهی بوده است.
   
ایشان، جریان عاشورا و کربلا را نیز در راستای تحقق حکومت الهی دانسته و گفتند: عاشورا مکتب پر فضیلت و عمیقی است که دارای ابعاد  گوناگون بوده و این عامل باعث شده که گاهی اوقات به محور اصلی آن که همان تحقق حکومت الهی است، توجه نمی‏شود.
   
ایشان تصریح کردند: هر چند عزاداری‏های امام حسین(ع) خوب است و باید باشد، اما نکته مهم‏تر این است که بدانیم هدف و پیام اصلی عاشورا چه بود و امام حسین(ع) چه درسی را با این حرکت خود به ارائه نمود و چه عاملی باعث گردید این مکتب پایدار بماند.
  
معظم له ابراز داشتند: عاشورا مکتبی است که تاقیامت برقرار خواهد بود چرا که کار شخصی و مقطعی نبود و لذا امروز همه باید پیرو این مکتب باشیم.
  
ایشان در ادامه سخنان خود گریزی به اوضاع سیاسی جامعه پس از رحلت پیامبر(ص) زد و با مدنظر قرار دادن حکومت فاسد معاویه، خاطرنشان کرد: این حاکم فاسد جنایت و خیانت‏های زیادی به اسلام نمود که اولین مورد آن تبدیل خلافت به سلطنت بود، سلطنتی که فاصله حکام را با مردم زیاد کرد و در اسلام مشروعیت ندارد.
  
این مرجع تقلید با اشاره به اهداف قیام اباعبدالله(ع) یادآور شدند: امام حسین(ع) برای جاری ساختن معارف الهی و تغییر ساختار حکومتی قیام کرد و حرکت ایشان که با عقل و احساسات توام بود به یک نهضت ماندگار تبدیل گردید.
  
ایشان با تاکید بر ضرورت ساکت نبودن در مقابل حکومت‏های فاسد، تصریح کردند: انقلاب اسلامی ایران نیز قیامی بود که توسط امام خمینی(ره) از واقعه کربلا نشأت گرفت و به نظام ولایی تبدیل گردید.
   
حضرت آیت الله نوری همدانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به این که دشمنان اسلام همواره در صدد ضربه زدن به اسلام هستند، گفتند: امروز دشمنان با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم در صدد تحقق اهداف خود هستند و دانشجویان در مبارزه با این توطئه ها نقش افسران جنگ را دارند که باید با علم، معرفت و  آگاهی نقش خود را ایفا نمایند.
  
  
منبع: خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا  www.abna.ir
   
   
  

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved