درحال بارگزاري
 
 
 
  • تاريخ: دوشنبه 22 آذر 1389

در آستانه سالروز شهادت اباعبدالله الحسین؛ دل نوشته‌های عاشورایی آیت‏الله العظمی صافی گلپایگانی منتشر شد


           
در آستانه سالروز شهادت اباعبدالله الحسین(ع)، دو دل نوشته عاشورایی به قلم حضرت آیت‏الله العظمی صافی گلپایگانی منتشر شد.
    
همزمان با ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‏السلام، دل نوشته‌های عاشورایی آیت‏الله العظمی لطف‏الله صافی گلپایگانی تحت عناوین "شب عاشورا" و "صبح عاشورا" منتشر شد.
  
این دو متن ادبی و حماسی در فضایی احساسی به ترسیم گوشه‌ای از واقعه‌ی جانسوز عاشورا می‌پردازد.
  
در بخشی از این دل نوشته می‌خوانیم :
  
«منظره‌ی شب عاشورای کربلای سال 61 هجری قمری منظره‌ای عبرت انگیز و آموزنده بود؛ سعادت، مناعت و بلندی همت از سیمای یاران امام حسین علیه‌السلام، و شقاوت، دنائت و پستی از چهره‌ی پلید پیروان بنی امیه هویدا بود.
 
سپاه حسین علیه‌السلام که خود را چون رهبرشان، سعید می‌دانستند و به موقفی که داشتند افتخار می‌کردند و در حُسن عاقبت خود هیچ شبهه و شکی به دل راه نمی‌دادند و فاصله‌ای بین خود و رستگاری و رسیدن به لقاء‌الله جز شهادت در رکاب آقا و مولایشان نمی‌دیدند، آرام و مطمئن شب را به عبادت، به صبح رساندند.
  
و سپاه یزید، ابن زیاد و عمر سعد گرچه خود را به ظاهر پیروز می‌دیدند، اما هیچ یک خود را با موضعی که داشتند سعادتمند نمی‌دانستند و جز شمر و تنی چند از هم قماشانش، که شاید از کشتن اولیاء الله و فرزندان پیغمبر و آن مظاهر ایمان، توحید و کمال انسانیت لذت می‌بردند و احساس شرم نمی‌کردند، دیگران همه با وجدان خویش در جنگ و جدال بودند.»
  
  
منبع: خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا  www.abna.ir
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved