درحال بارگزاري
  • تاريخ: يکشنبه 19 شهريور 1391

لذت از زندگی ،حق زنان است


           
مشکلاتی که زنان شاغل را تهدید می کند
   
فعالیت بیش از حد در محیط کار و استرس رسیدگی به امور منزل و فرزندان، زنان شاغل را تحت فشار قرار می‌دهد از این رو اعطای تسهیلات خاص و کاهش ساعت کاری نخستین گزینه‌ای است که می‌تواند به تأمین سلامت روان زنان شاغل کمک کند.
  
کار کردن زن ها بیرون از منزل مسئله ایست که این روزها با بالارفتن هزینه های زندگی و فشارهای اقتصادی به امری رایج و حتی واجب تبدیل شده است.
   
موضوعی که با توجه به نقش کلیدی زن ها در خانواده می تواند با رعایت نکردن برخی از موازین عرفی و دینی جامعه مشکلات را به وجود آورد.
   
فرشته روح افزا عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در‌خصوص آسیب‌شناسی نهاد خانواده در ایران اظهار داشت: یکی از عوامل اصلی آسیب خانواده در ایران حضور اجتماعی بیش از حد زنان در جامعه است.
   
وی افزود: بدحجابی به همراه ساعات طولانی فعالیت زنان در خارج از منزل پایه‌های خانواده ایرانی را سست می‌کند به گونه‌ای که با حضور برخی از زنان با چهره‌های آرایش شده و غیر متعارف تعدادی از مردان نیز نگاه‌های خود را کنترل نکرده و از این لحظه آسیب‌های اجتماعی شروع می‌شود.
   
طلاق عاطفی که هم اکنون بر خانواده‌های بسیاری سایه انداخته است حاصل رواج بدحجابی و حضور برخی از افراد با چهره‌های مانکن گونه به خیابان‌هاست و در چنین شرایطی مردان از همسر خود انتظار دارند که مشابه این افراد باشند.
   
در این بین چندی پیش نتایج یک مطالعه جدید نشان داد مادران شاغل نسبت به مادرانی که ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و از فرزندان خردسال خود نگهداری کنند به مراتب شادتر و سالم‌تر هستند و خیلی کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند.
   
دین وشریعت نیزهرگز زنان را از کار کردن در خارج از خانه ممنوع نکرده‌است؛ وبا ایجاد شرایط و ضوابطی ازایجاد هر گونه مشکلی جلو گیری کرده است.
   
لذت از زندگی ،حق زنان است
   
امان الله قرائی مقدم در‌خصوص وضعیت سلامت روان زنان در ایران اظهار داشت: سلامت روان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها در زندگی است که شامل نشاط، لذت بردن و هدفمندی زندگی است و به داشتن شخصیت سالم کمک فراوانی می‌کند.
   
وی افزود: سلامت روانی و جسمی در زنان بسیار حائز اهمیت است چرا که آن‌ها رکن اساسی خانواده هستند اما هم‌اکنون موضوعاتی همچون طلاق، مشکلات خانوادگی، عدم رفتار مناسب همسر و تبعیضات اجتماعی سلامت روان زنان را تهدید می‌کند.
   
این جامعه‌شناس با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان در معرض بیماری‌های روحی و تهدید سلامت روانی قرار دارند، گفت: اضطراب و استرس شایع‌ترین مشکلات روحی زنان است البته این مشکل در زنان شاغل به دلیل مسئولیت‌های مضاعف می‌تواند بیشتر مشاهده شود.
   
قوانین حمایتی دولت راه گشاست
  
قرائی مقدم ادامه داد: فعالیت بیش از حد در محیط کار و استرس رسیدگی به امور منزل و فرزندان، زنان شاغل را تحت فشار قرار می‌دهد از این رو اعطای تسهیلات خاص و کاهش ساعت کاری نخستین گزینه‌ای است که می‌تواند به تأمین سلامت روان زنان شاغل کمک کند.
   
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت نقش مادران در خانه، تضمین سلامت روان آن‌ها ضروری است؛ چرا که سلامت روان فرزندان در گروی داشتن مادری سالم و شاداب است.
   
باید توجه داشت مشکل بهداشت روانی یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی خانواده‌ها در جامعه کنونی است و با صنعتی شدن جامعه روند رو به رشدی یافته است.
   
قرایی در ‌خصوص نقش دولت‌برای کاهش آسیب روانی زنان گفت: افزایش قوانین حمایتی از زنان، کاهش ساعت کاری و فراهم کردن امکاناتی برای افزایش نشاط و شادی زنان از وظایف مهم دولت‌ها در تأمین سلامت روان این قشر از جامعه است، البته نباید فراموش کرد که معنویت نیز راه نجات انسان امروزی از بیماری‌های روانی و تأمین سلامت روحی است.
   
کار فرهنگی نیاز است
  
وی رعایت موازین شرعی و آنچه در جامعه به عنوان عرف شناخته می شود کلید رهایی از مشکلات امروزه جامعه دانست و ادامه داد:متاسفانه برخی از زنان با بی اعتنایی به عرف جامعه، شرایط کار را برای مردان و زنان ناسالم کرده و مشکلاتی را به بار می آورند که در نهایت گران تمام می شود.
   
قرایی سریال‌های ماهواره‌ای را عامل فروپاشی پایه‌های خانواده دانست و عنوان کرد: سریال‌های ماهواره‌ ای با عادی سازی روابط نامشروع در حال گسترش بی بند وباری و بد حجابی در میان جوانان و حتی افراد متأهل هستند.
   
در شرایطی که ما باید کار فرهنگی کرده و به تکاپو بیافتیم قافیه را واگذار کرده‌ایم وشبکه‌های ماهواره‌ ای در حال برنامه‌ریزی برای جوانان و خانواده‌های ما هستند.
   
اگر خواستار داشتن زندگی و خانواده‌ای آرام هستیم باید خود را ملزم به رعایت حدود و عرف جامعه ودین کنیم.
   
حضورتخصصی زنان
  
دکتر افخم السادات حسینی محقق و پژوهشگر حوزه علوم قرآنی نیز در مورد فعالیتهای اجتماعی زنان گفت: در بعضی مشاغل و فعالیتهای اجتماعی در امور زنان در جامعه بهتر است که از خود زنان استفاده کنیم و آنان به مسائل مربوط به حوزه خود رسیدگی کنند. برای مثال در مشاغل تعلیم و تربیت یا پزشکی و بهداشتی و همچنین حقوقی و قضایی در این سه محور حضور زنان برای رسیدگی به کارها ضروری است.
   
این استاد دانشگاه آزاد تهران در مورد وجود الگوهای اجتماعی مناسب برای این فعالیتها در کشور اظهار داشت:در حال حاضرالگوهای مناسبی در این زمینه‏ ها داریم که در فعالیتهای حقوقی و قضایی زنان ضمن رعایت حدود الهی، کاملا به علم روز و اسلام آشنا هستند و در امور موفق عمل می‎کنند.
   
در تعلیم و تربیت، آموزش، پزشکی و بهداشت و مشاوره‎ها برای زنان هم همینطور. امروزه ما بیمارستانها یا بخشهایی از بیمارستان را داریم که مختص بانوان است و توسط بانوان هم اداره می‎شود.
   
حسینی با اشاره به افزایش فعالیتهای اجتماعی زنان درکشور تصریح کرد: درحال حاضر از لحاظ درجه بندی در عرصه‏ های مختلف پا به پای کشورهای پیشرفته در حال رشد هستیم و زنان ما هم به کارهای داخل خانه رسیدگی می‎کنند و هم بیرون از منزل فعالیت دارند. از لحاظ علمی و مهارتی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و محققان زن ما بسیار فعال هستند.

 
 
   
منبع:خبرگزاری بین المللی زنان
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved