درحال بارگزاري
  • تاريخ: جمعه 3 شهريور 1391

پژوهشگر و مستبصر سریلانکایی: منجی گرایی در سریلانکا به صور مختلف نمایان می شود


           
یک پژوهشگر و تازه شیعی سریلانکایی معتقد است در سریلانکا تمام ادیان حتی هندوها هم به منجی اعتقاد دارند، اما این اعتقاد ها به صورت های مختلف نمایان می شود.

محمد عزام پژوهشگرا اسلامی سریلانکا که ۴ و نیم سال است به مذهب تشیع مشرف شده و الان به عنوان روحانی شیعی در سریلانکا فعالیت می کند، در گفتگو با خبرنگار بخش اندیشه آینده روشن، گفت: سریلانکا کشوری است با نزدیک به ۲۰ میلیون نفر جمعیت که در میان مردم این کشور هندو ها مسیحیان و مسلمانان زندگی می کنند؛ نزدیک به ۷۰ درصد جمعیت این کشور بودایی و ۷ درصد مسلمان و مابقی از سایر ادیان هستند، از میان مسلمانان هم حدود ۲ هزار شیعه و بیشتر افراد هم شافعی هستند.

وی افزود: رابطه اقوام سریلانکایی با هم دوستانه و خوب است، بجز یک سری از افراد که تعصب خاصی دارند و از ادیان دیگر را در بین خود قرار نمی دهند، در تمام مذاهب اعتقاد به منجی وجود دارد ولی در موضوع آن با هم مشکل دارند و عقاید مختلفی در این موضوع با هم دارند.

وی در این ادامه در ارتباط با فعالیت های اسلامی در این کشور گفت: آنجا روحانی داریم و روحانیون نیز سخنرانی هایی انجام می دهند، در این کشور تبلیغ آزاد است و زمان های خاصی هم برای تبلیغ وجود دارد، در محرم سه روز و در طول سال هم بریا تبلیغ ۴ ماه روحانیون سریلانکایی به تبلیغ می روند.

عزام در ادامه گفت: مدارس دولتی اسلامی بر آموزش مبانی اسلامی از ابتدایی تا دانشگاه در سریلانکا فعالیت می کنند و مسلمانان می توانند در این دانشگاه ها درس بخوانند، البته عنوان دانشگاه ها دانشگاه های اهل سنت است اما برای شیعیان هم دوره های خاصی در این کشور و این دانشگاه ها برگزار می شود.

دانش آموخته مدرسه امام خمینی(ره) قم در ادامه در ارتباط با تشرف به اسلام گفت: در سریلانکا تشرف به اسلام وجود دارد و برخی به این دین مشرف می شوند، همانند خود من که به دین اسلام مشرف شدم و الان مسلمان و شیعه هستم، اما این موضوع بسیار کم است، تشرف به اسلام در این دین بسیار کم است و شاید بتوان گفت دلیل این امر هم تعصبی است که سریلانکایی ها نسبت به دین خود دارند.

وی افزود: در سریلانکا جشن های زیادی در مناسبت های مختلف اسلامی توسط مسلمانان برگزار می شود و این جشنها شباهت های بسیاری با جشن های ایران دارد، اما عزاداری های ما با ایران متفاوت است، آن هم به دلیل اقلیت بودن و اینکه ما نمی‌خواهیم در سریلانکا اسلام دین خشونت معرفی شود فقط به صورت نوحه و گریه عزاداری می کنیم.


مرجع: خبرگزاری آينده روشن


Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved