درحال بارگزاري
 
 
 
  • تاريخ: چهار شنبه 30 تير 1389

آيا ليلا ـ (مادر علي اکبر)ـ و شهربانو، در واقعه عاشورا زنده بودند و يا در کربلا حضور داشتند؟


           
آيا ليلا ـ (مادر علي اکبر)ـ و شهربانو، در واقعه عاشورا زنده بودند و يا در کربلا حضور داشتند؟
    
ليلا ـ مادر علي‌اکبر ـ به گفته کتاب‌هاي تاريخي و نيز شهيد مطهري، در کربلا نبوده و همه افسانه‌ها و قصه‌سرايي‌ها درباره ايشان، تحريف واقعه عاشوراست. محدث قمي مي‌نويسد:
 
«ظاهر آن است که ليلا در کربلا نبوده و من در کتب معتبر نديدم.» 1
 
هم‌چنين مرحوم دکتر محمد ابراهيم آيتي مي‌نويسد: از مادر علي‌اکبر، يعني ليلا هم، نامي در جريان واقعه کربلا به ميان نيامده است و هيچ نمي‌دانم که ايشان در آن تاريخ زنده بوده است يا نه؟ از همسران امام، تنها کسي که در اين سفر همراه امام بوده، رباب دختر امرؤالقيس است. 2
 
بنابراين، باتوجه به قرائن و شواهد موجود، ليلا در کربلا نبوده است. در نتيجه، آن داستان‌ها که در جريان حادثه کربلا به او نسبت داده مي‌شود ‌بي‌اساس و غير واقعي است.
 
اما شهربانو، ‌گرچه بنا بر نقل مشهور بين مورخان، مادر امام سجاد(ع) دختر يزدگرد سوم پادشاه ايران بود و نامش شهربانو، ‌اما در اين شهرت تاريخي برخي مورخان معاصر ترديد کرده‌اند؛ لذا در اين‌که نام مادر امام سجاد(ع) شهربانو و دختر پادشاه ايران باشد، ترديد وجود دارد، چه برسد به زنده بودن او در واقعه کربلا. 3 و بنابر برخي اخبار، مادر امام سجاد(ع) هنگام وضع حمل آن حضرت از دنيا رفته است و بر فرض پذيرفتن اين‌که مادر امام سجاد(ع) فرزند پادشاه ساساني و نامش شهربانو باشد، مانند ليلا در واقعه کربلا در قيد حيات نبوده است.
 
پی نوشتها:
 
1. ‌شيخ عباسي قمي، منتهي الامال، ص 375
 
2. محمد ابراهيم آيتي، بررسي تاريخ عاشورا، ص 12
 
3. سيدجعفر شهيدي، زندگاني علي بن الحسين(ع)، ص 12 ـ 9
 
منبع: «تحقيق در نهضت عاشورا» مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه قم، جمعي از محققان،1381.
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved