درحال بارگزاري
  • تاريخ: سه شنبه 4 بهمن 1390

باور مهدویت؛ آسیب ها، تکلیف ها (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در نیمه شعبان 1387 هجری شمسی)


           
اشاره:

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان مهمی، در سالروز میلاد مسعود امام عصر «عجل الله تعالی فرجه الشریف»، مهدویت را در عقاید شیعه، اعتقادی حقیقی و زنده دانستند که دارای مبانی مستحکم و غیرقابل تردید است. ایشان ضمن برشمردن مفهوم انتظار فرج، آن را به معنای حرکت و ردّ وضع موجود دانستند. معظم له در بخش دیگری از این سخنان، به آسیب ها و پیرایه های باطل حول این اندیشه حقّ، بر لزوم فهم و درک درست، تعمیق مدّبرانه و آگاهانه و انتقال و تبیین صحیح آن به وسیله مجموعه های فرهنگی داخل و خارج از کشور، تأکید کردند.
در اینجا بخش هایی از این بیانات روشن کننده را تقدیم خوانندگان گرامی می کنیم.

روز امید


روز نیمه شعبان روز امید است. این امید، مخصوص مجموعه شیعیان یا حتّی مخصوص امت مسلمان هم نیست. اصلِ امید به یك آینده روشن برای بشریت و ظهور یك موعود، یك منجی، یك دست عدالت گستر در سرتاسر جهان، تقریباً مورد اتفاق همه ادیانی است كه در عالم سراغ داریم. ادیان الهی و آسمانی ـ كه اغلب این ادیان ریشه های الهی و آسمانی دارند ـ نخواسته اند امید واهی به مردم بدهند؛ آنها واقعیتی را بیان كردند.

مهدویت در باور شیعی


خصوصیت اعتقاد ما شیعیان این است كه این حقیقت را در مذهب تشیع از شكل یك آرزو، از شكل یك امر ذهنی محض، به صورت یك واقعیت موجود تبدیل كرده است. حقیقت این است كه شیعیان وقتی منتظر مهدی موعودند، منتظر آن دست نجات بخش هستند و در عالم ذهنیات غوطه نمی خورند؛ یك واقعیتی را جستجو می كنند كه این واقعیت وجود دارد. حجت خدا در بین مردم زنده است؛ موجود است؛ با مردم زندگی می کند؛ مردم را می بیند؛ با آنهاست؛ دردهای آنها، آلام آنها را حس می کند. انسان ها هم، آنهایی كه سعادتمند باشند، ظرفیت داشته باشند، در مواقعی به طور ناشناس او را زیارت می كنند. او وجود دارد؛ یك انسان واقعی، مشخص، با نام معین، با پدر و مادر مشخص و در میان مردم است و با آنها زندگی می کند. این، خصوصیتِ عقیده ما شیعیان است.

آنهایی هم كه از مذاهب دیگر این عقیده را قبول ندارند، هیچ وقت نتوانستند دلیلی كه عقل پسند باشد بر رد این فكر و این واقعیت، اقامه كنند.

... فرزند مبارك پاك نهاد امام حسن عسكری «علیه السلام»، تاریخ ولادتش معلوم است، مرتبطینش معلومند، معجزاتش مشخص است و خدا به او عمر طولانی داده است و می دهد. و این است تجسد آن آرزوی بزرگ همه امم عالم، همه قبائل، همه ادیان، همه نژادها، در همه دوره ها. این، خصوصیت مذهب شیعه درباره این مسأله مهم است.

انتظار فرج


یك نكته در باب مسأله مهدویت این است كه شما در آثار اسلامی، در آثار شیعی می بینید كه از انتظار ظهور حضرت مهدی تعبیر شده است به «انتظار فرج». فرج یعنی چه؟ یعنی گشایش. كِی انسان انتظار فرج دارد؟ انتظار گشایش دارد؟ وقتی یك فروبستگی ای وجود داشته باشد، وقتی گرهی هست، وقتی مشكلی هست. در زمینه وجود مشكل، انسان احتیاج پیدا می کند به فرج؛ یعنی سرانگشتِ گره گشا؛ بازكننده عقده های فروبسته. این نكته مهمی است.

معنای انتظار فرج به عنوان عبارت اخرای انتظار ظهور، این است كه مؤمنِ به اسلام، مؤمنِ به مذهب اهل بیت «علیهم السلام» وضعیتی را كه در دنیای واقعی وجود دارد، عقده و گره در زندگی بشر می شناسد.
... انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نكردن وضع موجودِ زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلّم است این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا، حضرت حجت بن الحسن، مهدی صاحب زمان «عجل الله تعالی فرجه الشریف» تحقق پیدا خواهد كرد. باید خود را به عنوان یك سرباز، به عنوان انسانی كه حاضر است برای آنچنان شرائطی مجاهدت كند، آماده كنیم.

انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه همت خود نكند، صرفاً دل خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان «عجل الله تعالی فرجه الشریف» هستیم. اینكه انتظار نیست. انتظارِ چیست؟ انتظارِ دست قاهرِ قدرتمندِ الهیِ ملكوتی است كه باید بیاید و با كمك همین انسان ها سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب كند و عدل را در زندگی مردم حاكم كند و پرچم توحید را بلند كند؛ انسان ها را بنده واقعی خدا بكند. باید برای این كار آماده بود. تشكیل نظام جمهوری اسلامی یكی از مقدمات این حركت عظیم تاریخی است. هر اقدامی در جهت استقرار عدالت، یك قدم به سمت آن هدف والاست. انتظار معنایش این است. انتظار حركت است؛ انتظار سكون نیست؛ انتظار رها كردن و نشستن برای این كه كار به خودی خود صورت بگیرد، نیست. انتظار حركت است. انتظار آمادگی است. این آمادگی را باید در وجود خودمان، در محیط پیرامون خودمان حفظ كنیم.

آفت ها و آسیب ها


البته مثل همه حقایقی كه در برهه های مختلفی از زمان ملعبه دست سودجویان می شود، این حقیقت هم گاهی ملعبه دست سودجویان می شود. این كسانی كه ادعاهای خلاف واقع می كنند ـ ادعای رؤیت، ادعای تشرف، حتّی به صورت كاملاً خرافی، ادعای اقتدای به آن حضرت در نماز ـ كه حقیقتاً ادعاهای شرم آوری است، اینها همان پیرایه های باطلی است كه این حقیقت روشن را در چشم و دل انسان های پاك نهاد ممكن است مشوب كند. نباید گذاشت. همه آحاد مردم توجه داشته باشند این ادعاهای اتصال و ارتباط و تشرف به حضرت و دستور گرفتن از آن بزرگوار، هیچ كدام قابل تصدیق نیست. بزرگان ما، برجستگان ما، انسان های باارزشی كه یك لحظه عمر آنها ارزش دارد به روزها و ماه ها و سال های عمر امثال ما، چنین ادعاهایی نكردند. ممكن است یك انسان سعادتمندی، چشمش، دلش این ظرفیت را پیدا كند كه به نور آن جمال مبارك روشن شود، اما یك چنین كسانی اهل ادعا نیستند؛ اهل گفتن نیستند؛ اهل دكان داری نیستند. این كسانی كه دكان داری میكنند به این وسیله، انسان میتواند به طور قطع و یقین بگوید اینها دروغگو هستند؛ مفتری هستند. این عقیده روشن و تابناك را بایستی از این آفت اعتقادی دور نگه داشت.

وظیفه عالمان و روشنفکران


... این عقاید را بایستی اولاً درست فهمید، ثانیاً آنها را با تدبر و تأمل عمق بخشید، ثالثاً آنها را به درستی منتقل كرد. در همه مجموعه های فرهنگی اینجور است. در آموزش و پرورش، یك معلم، یك مدیر آموزشی یا پرورشی به بهترین وجهی می تواند از این فرصت طلاییِ عمر نوجوان ما كه در اختیار اوست، استفاده كند. عقاید دینی را نه فقط در زنگ تعلیمات دینی، بلكه می شود آن را در همه فرصت های تعلیم، با هوشیاری، با دقت، با سنجیدگی، در عمق ذهن و جان متعلم جایگزین كرد، تا او فرصت پیدا كند آن را در دل و مغز خود رشد بدهد.

... این را، هم جوانان ما ـ جوانان فرزانه ما، دانشجویان ما، طلاب فاضل ما ـ هم مجموعه هایی كه متصدی آموزشند، متصدی تبلیغند، متصدی پرورش افكار و اذهان هستند، باید توجه كنند. نشان دادن آن حقیقتی كه در اختیار مذهب امامیه و پیروان اهل بیت «عجل الله تعالی فرجه الشریف» هست به مخاطب، مساوق 1 با قبول مخاطب و همراه با تصدیق و پذیرش مخاطب است. حقیقت را باید نشان داد. باید سعی كنیم پیرایه ها، خرافه ها، ادعاهای دروغین، كج فهمی ها، بدفهمی ها دخالت نكند. البته نقش علمای دین، مبلغان برجسته، روشنفكران در این زمینه نقش برجسته ای است.


پی نوشت ها:


1. مساوق: منطبق، برابر.


منبع: www.Khamenei.ir


Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved