• تاريخ: يکشنبه 10 مرداد 1389

معرفی کتاب «جوان در پرتو اهل بیت علیهم‌السلام»


           


 پدیدآورنده: زهره دهخدا

 «و بحبکم و بقربکم ارجو نجاه من الله»(1


نویسنده: محمدعلی خادمی‌‌کوشا
ناشر: مؤسسه بوستان کتاب قم
نوبت چاپ: اول / 1382
قیمت: 2000 تومان

دورة‌ جوانی و نوجوانی به لحاظ ویژگی‌های انحصاری پراهمیت‌ترین و ظریف‌ترین دوران زندگانی می‌باشد که درخشان‌ترین و زیباترین جلوه‌های عمر را به تجلی می‌گذارد.
این دوره از حیات انسان که دورة حیات عقلی و شکوفایی قوای نفسانی است، در فرهنگ غنی اسلامی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌باشد. اسلام مهم‌ترین و هموارترین راه‌های تجلی دینی و انسانی را به جوانان می‌آموزد و جوانان را در سایه اهل بیت(ع) حمایت و پشتیبانی می‌کند.
نویسندة محترم نیز به همین منظور به بیان این‌گونه روایات پرداخته و راه سعادت زندگی جوانان را در لابه‌لای انوار الهی و گفتار اهل بیت در پنج فصل نشان داده است.


فصل اول: اهمیت جوان وجوانی
جوانی، زمان قدرت و توانایی آدمی است. جوانی موهبتی است که پس از ضعف و ناتوانی کودکی برای انسان قرار داده شده است. قرآن این دوره را با عبارت «ثم جعل من بعد ضعف قوه»(2) بیان کرده است.
نویسنده در این بخش به بررسی جایگاه ارزشمند جوان در جوامع بشری و دین مبین اسلام پرداخته است.


فصل دوم: شناخت جوان
شناخت جوان و ویژگی‌های جوانی، برای بهره‌مندی هرچه بیش‌تر و بهتر و پرورش میوه‌های شیرین این دوران، یک ضرورت اساسی است.
مؤلف در اینجا ویژگی‌های روحی و تربیتی جوانان را از دیدگاه قرآن و حدیث مورد بررسی قرار داده است.


فصل سوم: آفات جوانی و عوامل تباهی
در کنار شناخت از حالات و روحیات جوانان،‌باید به شناخت آفات و عوامل تباهی دورة جوانی نیز جهت آفت زدایی توجه شود.
بخش حاضر به بیان عواملی هم‌چون «جهل و ناپختگی»، «فساد و تباهی»، «غرور و سستی» ، «طغیان شهوت»، «خودباختگی»‌ و … می‌پردازد و آن‌ها راعامل بازدارندة جوان از رشد و تعالی و زمینه‌ساز سقوط وی معرفی می‌کند.


فصل چهارم: عوامل رشد جوان
«خودشناسی و معرفت»، «داشتن هدف و برنامه»، «تقویت عقل و اندیشه در گرو دین»، «بهره‌گیری صحیح از فرصت‌های جوانی» و … به عنوان عوامل رشد جوان در این بخش مطرح و معرفی می‌شوند.
هم‌چنین نویسنده، رشد عالی و متعالی انسان را با ارایة بسیاری از راه‌های کسب موفقیت و سعادت دنیا و آخرت از دیدگاه قرآن و ائمه(ع) بیان می‌کند.


فصل پنجم: حقوق جوان
جوان، عنصر فعال و حساس جامعه است. او به اقتضای عضویت در جامعه دارای حقوق و وظایفی می‌باشد و می‌تواند منشأ بسیاری از تحولات اجتماعی شود.
این بخش از کتاب حاضر به وظایف اولیای جوان جهت یاری رساندن به او و رعایت حق و حقوق ایشان از دیدگاه اسلام و معصومین پرداخته است.


سطوری ارزنده از کتاب حاضر را مرور می‌کنیم:
«نیروی عقل و اندیشه از عناصر مهم و عوامل محوری رشد و تعالی بشر است که در مورد جوانان اهمیت بیشتری دارد؛ چرا که جوانان برای موفقیت‌ آینده وشناخت عوامل پیش‌برنده، نیاز فراوان به بهره‌مندی از این موهبت الهی دارند.
اما جوانان عزیزی که در پی تقویت عقل و اندیشه‌اند، توجه داشته باشند که مهم‌ترین عامل اساسی، بهره‌گیری از دو عنصر دانش و تجربه است. امام علی(ع) می‌فرماید: «العقل غریزه تزید بالعلم و التجارب»؛(3) (عقل نیرویی است که با دانش و تجربه تقویت می‌شود.)
بهره‌گیری از سرگذشت دیگران و پی‌بردن به عامل افت و خیز انسان‌ها، بالاترین توشة‌ راه ترقی و تقویت تجربه است. به فرمودة امام علی(ع) : «کسی که از سرگذشت دیگران عبرت نگیرد، هیچ پشتیبانی برای خود نمی‌گیرد.»(4)

پی‌نوشت‌ها:
1. قسمتی از دعای توسل.
2. سوره روم، آیه 54.
3. غررالحکم، ص 53.
4. همان، ص 646.

 

 

منبع: دیدار آشنا : تیر 1383، شماره 49

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved