• تاريخ: يکشنبه 10 مرداد 1389

تفسیر قرآن برای جوانان


           
محمود متوسل، قم: مرکز فرهنگی درس‌هایی از قرآن، چاپ اول، زمستان 1377، تیراژ:5000‌‌نسخه، قطع: پالتویی

کتاب «تفسیر قرآن برای جوانان» اثر ارزشمندی است که نویسنده سعی کرده به زبانی روان و شیوا، فهم آیات قرآنی را برای نسل مخاطب خود آسان کند، وی در مقدمه کتاب خود می‌گوید:«آیا می‌شود پذیرفت، خدایی که ما را بر اساس رحمت و محبت آفریده، به حال خود رهایمان کرده و راه رسیدن به خوشبختی را برای ما روشن نساخته باشد؟ «قرآن» آخرین کتابی است که خداوند به عنوان دفترچه راهنمای بشر فرستاده و راه سعادت و نیکبختی و همچنین عوامل هلاکت و بدبختی او را بیان فرموده است.»

کتاب براساس تفسیر نور آقای محسن قرائتی نگارش یافته است و فعلاً جلد اوّل آن منتشر شده است.روش نویسنده برآن است که مجموعه آیات مرتبط به هم را در بخشی مستقل و تحت عنوانی خاص به‌صورت یک درس ارایه کند، مثلاً بعد از آنکه سوره حمد را به‌صورت یک درس ارایه کرده است، آیات 1 100 سوره بقره را در یازده درس جداگانه تحت عناوینی خاص که هر کدام بخشی از آیات را در بردارد به رشته تحریر درآورده است. عناوین درس‌ها عبارت‌اند از: شناخت مؤمن و کافر، شناخت منافق، اعجاز قرآن، کرامت انسان، فرمان‌های الهی، نعمت آزادی و… نکته بسیار جالب کتاب آن است که بعد از هر آیه تحت عنوان «از این آیه می‌آموزیم که» نکاتی دسته بندی شده به خواننده عرضه می‌گردد. مثلاً در ذیل آیه سوم سوره حمد (الرّحمن الرّحیم) چنین می‌گوید:

از این آیه می‌آموزیم که: خداوند، موجودات را با رحمت و محبت خود تربیت می‌کند، زیرا قبل از«ربّ العالمین» و بعد از آن، خود را«الرّحمن الرّحیم» معرفی کرده است، یعنی تربیت با رحمت بخشایش آغاز، و به انجام می‌رسد. پس معلّمان و مرّبیان جامعه، اگر بخواهند موفق باشند بر اساس محبّت و دلسوزی عمل کنند.

 

 

منبع: بشارت : خرداد و تیر 1378، شماره 11

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved