• تاريخ: پنج شنبه 7 مرداد 1389

می خواهم جوانی با تربیت اسلامی باشم


           
پدیدآورنده: زهره دهخدا

 

 

به بهانه معرفی کتاب «جوانان، پرسش ها و پاسخ ها» (جلد اول)

نویسنده: احمد لقمانی

ناشر: انتشارات بهشت بینش

نوبت چاپ: اول/مهرماه 1382

قیمت: 18000 ریال

یاس، بوی مهربانی می دهد

عطر دوران جوانی می دهد

کاش درهای جوانی باز بود

نیمه شب ها، مهربانی باز بود

ما سر خود را اسیری می بریم

ما جوانی را به پیری می بریم

دوره بلوغ و جوانی یکی از بحرانی ترین دوران زندگی می باشد . این دوره، دوره سردرگمی ها و اشتباه هاست . پیامبراسلام ( صلی الله علیه و آله) جوانی را نوعی جنون دانسته و فرموده اند: «الشباب شعبه من الجنون » (1) ابهام و سردرگمی، محدود بودن دانش و تجربه جوانان، انسان را به سمت خطا و انحراف می کشاند . جوان، لبریز سؤال است و تشنه دانستن . چگونگی پاسخ دادن به سئوالات او در رشد و کمال و یا تباهی او تاثیر به سزایی دارد . پس جوان برای اینکه راه درست زندگی را بیابد، نیاز به زمینه های تربیتی مناسب دارد .

همین امر، نویسنده متعهد و دلسوز مجموعه دو جلدی «جوانان، پرسش ها و پاسخ ها» را بر آن داشته است که

بیش از دویست پرسش و برای نسل جوان پاسخ گوید . هم چنین نویسنده از مشورت صاحبنظرانی والامقامی چون بعضی از مراجع تقلید و یا مشاوران ارشد آموزش عالی بهره مند گشته است .

موضوعات جلد اول مجموعه مذکور به شرح زیر می باشد:
بخش اول: پرسش ها و پاسخ ها پیرامون جوان و جوانی

در این بخش موضوع جوانی آغاز می شود و از الگوخواهی و الگویابی نسل جوان سخن می رود . نویسنده در این بخش متذکر می شود که این الگویابی، خط فکری، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جوانان را تا پایان عمر ترسیم می کند و چه بسا ممکن است که ارایه الگوهای نامناسب و غیر مطلوب از سوی دشمن، غیرت دینی و مذهبی جوانان ما را تهدید کند .
بخش دوم: پرسش ها و پاسخ ها پیرامون روان شناسی

در بخش مذکور، مفهوم خوشبختی و رمزو رموز آن ازدیدگاه معصومین ( علیه السلام) مطرح می شود .

هم چنین راه های جلوگیری از فشارهای روانی، با عنوان «توکل به خدا» ، «عزت نفس » و «صبر و امیدواری » بیان می گردد .

نویسنده محترم در قسمت هایی از این بخش به آخرین و جدیدترین روش مبارزه با استرس و راههای درمان ضعف اعتماد به نفس می پردازد و این راه ها را در «نماز» ، «استغفار» ، «تلاوت قرآن » و «توسل به پاکان و معصومان » جستجو می کند .
بخش سوم: پرسش ها و پاسخ های قرآنی

جوانان دوست دارند لذت شیرینی ارتباط با قرآن را بچشند و ... آنان می خواهند از حکمت قرآن، فلسفه آن و نزول تدریجی قرآن بدانند .

در این بخش سئوالات قرآنی مطرح می شود .
بخش چهارم: پرسش ها و پاسخ های تربیتی و پرورشی

این بخش شامل مطالبی پیرامون رازها و راه های سالم ماندن و طول عمر، تاثیر روحی - روانی رنگ ها برزندگی که انسان، دیدگاه آموزه های آسمانی درباره ورزش و بازی و ... می باشد .

چند سطر از فصل «جوانی » این کتاب را با یکدیگر مرور می کنیم:

«جوانی ایامی سرسبز و به یادماندنی است که با عطر «عشق » و رایحه «اندیشه » همیشه شاداب می ماند و فردا و فرداهایی بس سعادت آفرین می آفریند: این دوران با نوشته های نوپرداز، شیک و پرجاذبه رنگی دیگر می یابد و با یافتن «هویت » و «شخصیت » تحولی پر عظمت از خود نشان می دهد .

... وجوانی زمان زرین و صبح سپید و طلایی حیات انسان هاست که با طلوع خورشید «دانش و بینش » و نسیم حضور «مسیحا نفس والا» ارزشی صدچندان می یابد و الگویی ماندگار برای همگان می شود .»

پی نوشت ها:

1) بحار، ج 17، ص 49 .
 
 
منبع:www.hawzah.net
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved