درحال بارگزاري
  • تاريخ: يکشنبه 20 ارديبهشت 1394

چگونه فکر کنیم تا مشمول سخن پیامبر (ص) شویم؟


           
سوده موحدی
 
ارزش و جایگاه تفکر نزد پیامبر (ص) به قدری است که می فرمایند "یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است." ولی آیا تا به  حال به این اندیشیده اید که عبادت واقعی چیست و چگونه باید باشد؟ آیا به آداب و شیوه تفکر واقف هستید و می دانید در چه باب و موضوعی باید اندیشه کرد؟ ... به راستی چگونه باید فکر کنیم، تا مشمول این سخن پیامبر (ص) شویم؟

ساده ترین تعریف تفکر این است که انسان مدت زمانی را وقت بگذارد و در مورد موضوعی بیندیشد. ولی آیا نشستن در یک مکان آرام و خلوت برای تفکر کافی است؟ چه بسا افرادی ساعت ها در خلوت خود بنشینند و فکر کنند ولی حاصل تفکرشان چیزی جز یادآوری خاطرات گذشته نباشد. آری، تفکر فقط در خلوت نشستن نیست، تفکر برنامه و دستور العمل های مربوط به خودش را دارد، تفکر حقیقی منجر به نگاه دوباره انسان به خود و جهان پیرامونش می شود و انسان را به سوی معرفت الهی هدایت می کند. حاصل تفکر رسیدن به مقام خلیفه الهی، تقوی، پرهیز از گناه، تقویت روحیه توکل و استغفار و .... است. به راستی که یک ساعت تفکر حقیقی و درست از هفتاد سال عبادت ارزشمندتر است.

تفکر روزانه و مستمر انسان را به رشد معنوی می رساند. باید به طور منظم درباره موضوعات مهم بیندیشیم تا دچار بیماری غفلت نشویم. احتیاجی نیست، برای فکر کردن به دنبال موضوع خاصی باشید، تقریبا به هر موضوعی که به ذهن تان خطور کرد نظیر؛ تفکر در آثار خداوند، قرآن، طبیعت، دین، دنیا، آخرت، رفتار و کردار و غفلت های خودمان، روحیات و خواسته های انسان ها، شیوه های شیطان و ... می توانید فکر کنید. در عین حال در مواری هم تفکر و اندیشه به خاطر مشکلاتی که ممکن است به همراه داشته باشد نهی شده است. به عنوان مثال تفکر در مورد ذات باری تعالی به دلیل عدم توانایی تفکر انسان مادی در ذات نامتناهی خداوند نهی شده است، همچنین تفکر درباره گناه و معصیت، مقایسه خود با دیگران، تفکر همراه با سوء ظن، تفکر همراه با نگرانی به آینده و ... نهی شده است.

تفکر بسیار فضیلت دارد و کلید کمالات انسانی است. اما چه نوع تفکری از فضیلت بسیار برخوردار است و عبادت محسوب می شود؟ در پاسخ باید گفت؛ مقصود تفکری است که انسان را به خدا نزدیکتر می کند. تفکر درست و حقیقی انسان را به سمت خدا و افکار مثبت هدایت می کند و صعه صدر و رستگاری را برای انسان به ارمغان می آورد، تفکر غیر صحیح و اشتباه هم انسان را به طرف شیطان و افکار منفی سوق می دهد. شخصی که تفکر می کند خود را می شناسد، نسبت به گوهر وجودی خویش آگاهی پیدا می کند و از بدی ها گریزان می شود. آری، تفکر عالی ترین و بالاترین مراتب عبادت است. تا آنجا که امام رضا (ع) می فرمایند:"عبادت به فراوانی نماز و روزه نیست، عبادت واقعی، تفکر در کار خدای جلیل است." شاید بتوان کم ترین اثر اندیشه را این دانست که فرد می فهمد برای چه و برای که عبادت می کند.

پایه و اساس هر عملی تفکر است. ما برای خودسازی و خودشناسی، به تفکر احتیاج داریم، اگر به دنبال خود شناسی هستید از تفکر حقیقی غافل نشوید. تفکر یک رفتار برجسته انسانی است که وجدان انسان را بیدار می کند و هر کس توفیق به جا آوردن آن را پیدا نمی کند. به سادگی نمی توان فکر کرد. تفکر راهی است که باید طی کنیم تا به معرفت و حب خدا برسیم. وقتی فکر می کنیم متوجه علاقه های زیبا و زشت، خوب و بد خودمان می شویم و به علاقه ها و خواسته هایمان از زاویه دیگری نگاه می کنیم. افرادی که خوب فکر می کنند نشدنی ها را شدنی می کنند و به جاهایی می رسند که دیگران نمی رسند.

در مورد شرایط و موقعیت تفکر این سوال پیش می آید که آیا واقعا تفکر شرایط خاصی دارد و یا در هر موقعیت و مکانی می توان اندیشه کرد؟ حقیقت این است که انسان به طور فطری قادر به تفکر است ولی بهترین شرایط برای تفکر، فضای اعتدال است. چه بسا افرادی زمان و مکان مناسبی را برای تفکر قرار نمی دهند به عنوان مثال هوای گرم و سرد، هوای مناسبی برای تفکر نیست، زیرا که گرما و سرمای هوا مانع از توجه کامل انسان می شود. محیطی را برای تفکر و اندیشه انتخاب کنید که آرام و بی صدا باشد و دمای معتدلی داشته باشد.

زمانی را هم که می خواهید به تفکر اختصاص دهید حائز اهمیت است، ساعتی را انتخاب کنید که مقداری استراحت کرده باشید. قطعا زمانی که به تازگی غذا خورده اید و یا گرسنه هستید زمان خوبی برای تفکر نیست زیرا قسمتی از ذهن شما به سیری و گرسنگی شکم مشغول است. اما گاهی اوقات در روح انسان حالت فراغت و یا خلاء پیش می آید به این معنی که فرد در موقعیتی قرار می گیرد که انگیزه انجام هیچ کاری را ندارد و فقط به دنبال سرگرم کردن خود است. این زمان، زمان مناسبی برای تفکر است به این زمان حال خوش معنوی برای تفکر می گوییم. سحر ها نیز زمان خوبی برای تفکر است، زیرا معمولا سحر هنگام که انسان بیدار می شود نه غمی دارد و نه شادی. درحقیقت فضای معتدل که چیزی از بیرون ذهن فرد را مشغول نکند، فضای مناسبی برای تفکر است.

تفکر تحولات زیادی در دل انسان ایجاد می کند و به هنگام بروز مشکلات در زندگی، انسان را به راه حل های جدید می رساند. علم به این موضوع که سختی ها و مشکلات لباس ظاهری هستند و موهبت ارزشمندی در درون خود دارند، احساس مثبتی را به فرد القا می کند. پس در همه حال و شرایط سپاسگزاری از خداوند را فراموش نکنید و به جای گله و شکایت بابت نداشته ها، شکر خدا را بابت داشته هایتان گویید. از شکست ها پند بگیرید، از پیروز شدن ها لذت ببرید و به جهان و کائنات فرکانس مثبت ارسال کنید تا انرژی مثبت دریافت کنید که تفکر مثبت راهی به سوی موفقیت بیشتر است. انسان به کمک اندیشه می تواند در میان موارد و مسائل به ظاهر بی ارتباط، ارتباط پیدا کند و به یک راه حل تازه برسد. انسان متفکر از عقل خود استفاده می کند و عاقلانه رفتار می کند.


Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved