• تاريخ: شنبه 5 تير 1389

چهل نیایش از وصيت‏نامه شهدا


           

   

        
1- شهید معلم مهدی رجب بیگی؛ متولد سال 1336
            
خدایا! پرواز را به ما بیاموز تا مرغ دست آموز نشویم و از نور خویش آتش در ما بیفروز تا در سرمای بی‌خبری نمانیم. خون شهیدان را در تن ما جاری گردان تا به ماندن خو نکنیم و دست آن شهیدان را بر پیکرمان آویز تا مشت خونینشان را برافراشته داریم.
          
 خدایا! چشمی عطا کن تا برای تو بگرید، دستی عطا کن تا دامانی جز تو نگیرد، پایی عطا کن که جز راه تو نرود و جانی عطا کن  که برای تو برود.
                      
2- شهید دکتر مصطفی چمران متولد سال 1311محل تولد: تهران. محل شهادت: دهلاویه سال‌1360
               
بگذارید بند بندم از هم بگسلد، هستیم در آتش درد بسوزد و خاکسترم به باد سپرده شود، باز هم صبر می‌کنم و خدای بزرگ خود راعاشقانه می‌پرستم. آرزو داشتم که شمع باشم، سر تا پا بسوزم و ظلمت را مجبور به فرار کنم. به کفر و طمع اجازه ندهم بر دنیا تسلط یابد.
             
3- شهید مجتبی رسول زاده، محل تولد: تهران، مکحل شهادت: خرمشهر به سال 1361
                       
خدایا! اگر می‌دانی که عاشقت شده‌ام، مرا به سوی خود فراخوان والا مرا رشد بده و توفیق تکامل الی‌الله نصیبم کن، تا لایق شهادت گردم.
            
4- شهید صفرعلی خاجوی، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
            
ای خدا اگر مرا به جرمم مواخذه کنی، تو را به عفوت بازخواست می‌کنم و اگر مرا به آتش دوزخ ببری، اهل دوزخ را آگاه خواهم کرد که تو را دوست دارم.
           
5- شهید مجید پورکرمان محل تولد: تهران. محل شهادت: خرمشهر به سال 1361
      
من هیچ ‌شاخه سبزی ندارم تا با خود به سرای دیگر ببرم، اما امید دارم که این شاخه‌های خشک شده در این لحظات پرثمر و پرنعمت جان بگیرند و سبز شوند.
             
6- شهید حسن رئوفی فریمانی، متولد سال 1344 در تهران. محل شهادت: پنجوین به سال 1362
             
خدایا کمکم کن تا پایم نلرزد و هدایت کن گلوله‌های آتشین مرا تا بر سینه دشمنانت فرود آیند و هنگامی که صلاح تو در آن بود که جان ناقابل این حقیر تقدیم گردد، مهدی (عج) را بر بلینم فرست که سخت محتاج اهل بیت هستم. خداوندا درد تیر و ترکش و خمپاره را تحمل خواهم کرد، اما اندوه خمینی را هرگز.
           
7- شهید حسین یحیایی محل تولد تهران به سال 1344، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
       
ای خدا، این دلم، جانم، روحم فقط تو را می‌خواهد. دیگر طاقت ماندن در میان دنیا و دنیائیان را ندارد و می‌خواهد از وادی پر از گناه و وادی ساده کوچ کند و در وادی عشق و صفای روحانی فرود آید.
              
ای انسان‌ها! روح روح را الهی کنید، از مسیر دنیا طلبی خارج و در مسیر رضای خدا وارد شوید و رضای خدا بطلبید.
                
8- شهید سعید هدی محل تولد مراغه، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
              
خداوندا، مرغ ناچیز و محبوس در قفس، چشم به تو دوخته و با لرزاندن بال‌های ظریفش آماده حرکت به سوی توست. اما نه برای اینکه از قفس تن پرواز کند و در جهان پهناور هستی بال و پر بگشاید، نه! زیرا زمین و آسمان با آن همه پهناوری، جز قفس بزرگتری برای این پرنده شیدا نیست. او می‌خواهد آغوش بارگاه بی‌نهایت را باز کنی و او را به سوی خود بخوانی
     
9- شهید علی حسینی آقایی محل تولد تهران به سال 1341، به محل شهادت: سومار 1361
          
خدایا! دل دردمندم شوق آزادی دارد تا از این غربتکده سیاه، تا از این زندان عاشقان وصالت، ندای خود را به وادی عدم بکشاند و فقط با خدای خود به وحدت برسد.
              
10- شهید حاج عبدالستار قندانی‌پور متولد سال 1340
                    
خدایا! ریشه‌های این علاقه به دنیا را در خاک وجود من بخشکان و تارهای این وابستگی را در زوایای قلب من بسوزان.
              
خدایا! عشق به این لجن‏تراز متعفن جامه مخالفت با تو را بر من پوشانده است، تو این جامه را از تن من بیرون آور.
             
11- شهید ابوالفضل راز فانی محل تولد تهران، محل شهادت: در بند عراق به سال 1362
              
الهی! یا قدوس! یا ارحم الراحمین! من ذلیلیم، من کوچکم، به عظمت خودت تواناییم ده. با نور خودت آشنایم کن، قطعه قطعه بدن پر دردم، عاشق اسلام و عاشق شهادت است. خدایا! نگذار چشم بسته از این دنیا بروم.
              
12- شهید احمد دادستان متولد 1347 در تهران، شهادت: به سال 1362
       
ای مهربان! من نیز عاشق تو هستم. ای بخشنده مهربان! کرمی در حق من کن و مرا ببخش و مرا در صف عاشقانت قرار ده. خدایا! وجود مرا برای لقای خودت و رساندن عاشق به معشوق آماده ساز.
        
13- شهید سید داود مشکار گونه فراهانی متولد سال 1337 در تهران، محل شهادت: اهواز به سال 1360
           
به نام او که از اویم، به نام او که زنده به اویم، زندگیمان به خاطر اوست، بودنم از اوست، رفتنم به اوست، یارم اوست، جانم اوست، معشوقم اوست احساسش می‌کنم با قلبم، با ذره ذره وجودم و با تمام سلول‌هایم. ای همه چیزم! به یادت هستم. به یادم باش که بی‌تو هیچ و پوچ خواهم بود.
      
14- شهید بهزاد حداد ماهی محل تولد تهران به سال 1348، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
     
خدایا دوست دارم که اگر شهید شدم، بی سر باشم که در مقابل امام حسین (ع) روسفید باشم. خدایا! بر من رحم کن. خدایا همیشه  خواسته‌ام که شهید شوم. این آرزو را برایم برآورده کن.
          
15- شهید جواد حیدری فرد محل تولد تهران به سال 1333، محل شهادت: جزیره مجنون به سال 1362
      
خدایا، به تو پناه می‌آورم از نفسی که سیر نمی‌شود و از دانشی که سود نمی‌دهد، از نمازی که بالا نمی‌رود و از دعایی که به اجابت نمی‌رسد.
       
16- شهید بهنام یوسفی اردبیلی تولد به سال 1343
       
ای معبود من! ای آن که دل‌های پاک در لقای تو می‌تپد. خدایا! من با تو در شهادت دوستانم و به هنگام بلند شدن ناله‌های کودکان مادر از دست داده در بمباران‌های دشمن، با تو پیمان بستم و عهد نمودم که تا پایان راه بروم و حال بر پیمان خود وفا کردم. الهی! من به وفاداری و خلوص عمل نمودم، تو نیز مرا بپذیر.
       
17- شهید مجید حاجی محمد زاده اصل محل تولد آذربایجان شرقی به سال 1341، محل شهادت: شلمچه
          
الله اکبر! الله اکبر! چه زیبا معلمی هستی و چه مهربان محبت نمودی. من از تو تشکر می‌کنم که توانستم درس خود را از تو بیاموزم و در صحنه عمل امتحان دهم و این کوچک را به وادی عشق منزلت دادی.
          
18- شهید یعقوب مهدی زاده اصل محل تولد اردبیل به سال 1342، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
         
خدایا! اگر کمکم نکنی، دستم نگیری، چه کنم و به کجا پناه ببرم؟ من به غیر از تو کسی را ندارم، پناهی ندارم و تنها هستم. یا رب! دست این بنده ناچیز را بگیر و ندای او را که از اعماق قلب بر می‌خیزد، گوش کن و مرا یک لحظه به حال خودم وامگذار.
           
19- شهید غلامرضا شاه میرزایی محل تولد اصفهان به سال 1343، محل شهادت: کردستان به سال 1364
     
خدایا! به محمد (ص) بگو که پیروانش حماسه آفریدند، به علی (ع) بگو که شیعیانش قیامت به پا کردند و به حسین (ع) بگو که خونش در دل‌ها می‌جوشد. بگو از آن خون‌ها سروها می‌روید و ظالمان سروها را می‌برند اما باز هم سروها می‌رویند.
            
20- شهید محمد حسین کاظمی محل تولد اصفهان به سال 1343، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
        
پروردگارا! جز شراب وصال تو چیز دیگری عطش مرا نمی‌کاهد و جز به دیدار تو چیزی دیگر عشق مرا خاموش نمی‌کند و جز دیدن رحمت تو در این کار اشتیاق مرا سیر نمی‌سازد.
           
21- شهيد عباس ميرزايي تولد به سال 1344
           
الهي! دل من از بهر تو در کار است و گرنه مرا با دل چه کار است. آخر چراغ مرده چه مقدار است. الهي اگر طاعت بر ندارم، جز تو کسي را ندارم. الهي، دل تمناي تو دارد.
          
22- شهيد مرتضي شاه محمدي محل تولد تهران، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
          
خدايا! بارالها! معبودا! مولاي مهربان! رحيم! کريم! رحمان! غفور و بخشنده من! اي ستار العيوب! تو گواه و شاهد باش که من گناهکار و ناتوان دوست دارم دشمن چشمانم را در اوج درد از حدقه در آورد و دستانم را قطع کند و پاهايم را از بدن جدا نمايد و قلبم را آماج رگبارهايش نمايد و سرم را از تن جدا نمايد تا دشمنان ببينند که اگر چه چشم‌ها و دست‌ها و پاها و قلب و سينه و سرم را از من گرفته‌اند اما يک چيز را نتوانسته‌اند از من بگيرند و آن ايمان من است و عشق به الله معشوقم و عشق به شهادت و امام و اسلام.
          
23- شهيد محمد رضا مصلي نژاد محل تولد استان فارس، سال شهادت: 1365
             
خدايا! گروهي مي‌خواهند تو را با استدلال ديگران بشناسند. عده‌اي تو را در کتاب‌ها و مطالب خشک علمي مي‌خوانند. جهتي از آيات تو را مي‌خوانند. اما مولا جان توفيق ده، تا ما تو را از خوشبختي‏ات بجوييم و در يابيم. بفرموده امام حسين (ع) از نواي خدا وصل تو را مي‌جوييم و به وجودت بر خودت استدلال مي‌کنم. پس مرا در پرتو انوار خودت به کوي وصالت برسان.
            
24- شهيد رسول فره‌حسنلو محل شهادت: شلمچه به سال 1367
              
خداوندا! اکنون که در مقابل تو خود را تنها مي‌يابم و نمي‌توانم از احاطه حکومت تو فرار کنم و در مقابل تو خود را ذليل و خوار و کوچک مي‌بينم. يا غياث المستغيثين مرا درياب که اگر رهايم کني، در جوار شيطان خواهم بود. خداوندا بس است ديگر، دنيا برايم قفس شده است و روحم را آزار و شکنجه مي‌دهد.
            
25- شهيد علي اکرامي
           
بار خدايا! طاعت خود را با ما الهام فرما و از نافرماني خويش دورم کن و رسيدن به آنچه را که باعث خوشنودي توست بر ما آسان‌ نما و ما را در ميان بهشتيان خود قرار ده و از دل‌هاي ما پرده بد گماني و حجاب را بردار و از ضمير ما نقش باطل را بزدا.
            
26- شهيد رضا خان محمد سال شهادت: 1362
           
خدايا! ناب و خالصم گردان. به آشيانه دلم جز پرنده عشق خودت راه نده. ياريم کن تا با نفس سرکشم درافتم. ياريم کن که بنده تو باشم و سر به خاک پاک تو نهم و براي تو زندگي کنم و براي تو بميرم.
        
27- شهيد عباس محمدي محل تولد استان خراسان، محل شهادت: شلمچه به سال 1365
               
خدايا! چه خوش است هجرت گزيدن و جهاد کردن.
           
خدايا! چه خوش است جهاد کردن و به شهادت رسيدن.
               
خدايا! چه خوش است از علايق بريدن و به ذات کبرايي پيوستن.
           
خدايا! آنقدر در اين راه پا نمي‌نهم تا از پاي بيفتم، آنقدر بر خاکت سجده مي‌کنم تا تو را پيدا کنم. آنقدر دعا مي‌کنم تا قلبم را خانه‌ات گرداني و آنقدر در مي‌زنم تا تا به رويم در واکني و مشتري جانم شوي.
             
28- شهيد سيد جلال معصومي محل تولد گلپايگان، سال شهادت: 1362
         
معبودا! پروردگارا! چه زيباست جلوه‌گاه جمالت و چه باشکوه است نمايشگاه جلالت. در حيرتم که چگونه شکر تو گزارم. خداي من! عزت و ذلت در دست توست، پس مرا به حال خود وامگذار.
              
29- شهيد سيد علي سيد حسيني محل تولد تهران، سال شهادت: 1365
               
خدايا! چه زيباست مرگ در راه تو و شمع گونه سوختن.
             
خدايا! مي‌دانم تو کيستي، نه آنقدر که علي‌(ع) دانست.
               
خدايا! تو را با ديده دل ديده‌ام، نه آنقدر که محمد (ص) ديد.
                  
خدايا! به کتابت و هر آنچه از آن توست يقين دارم، نه آنقدر که رهبر عزيزم، خميني کبير، دارد.
                
خدايا! لحظاتي در زندگي‏ام در التهاب تو سوختم.
             
30- شهيد دکتر چمران محل تولد تهران، سال شهادت: 1360
                
خدايا! خسته و دلشکسته‌ام. مظلوم از ظلم، پژمرده از جهل اجتماع، ناتون در مقابل طوفان حوادث، نااميد در برابر مبهم و مجهول، تنها، بي‏کس و فقير در کوير سوزان زندگي، محبوس در زندان آهنين حيات. دل غمزده و دردمندم، آرزوي آزادي مي‌کند و روح پژمرده‌ام خواهش پرواز دارد.
            
31- شهيد غفور مؤمن‌زاده محل تولد اردبيل، محل شهادت: شلمچه به سال 1366
              
الهي! به سوي تو روي آورده‌ام و گل سرخ، به شوق اميد کرم تو در دل  پرورده‌ام.
              
الهي! عاشقان به سوي تو آمده‌اند و من همچنان همنشين با قفسم. چشمه عشق را به من بنمايان، تا اين دل سوخته را در آن شستشو دهم.
             
32- شهيد محمدحسن وليخاني از استان تهران، محل شهادت: غرب به سال 1365
                   
پروردگارا! در اين ايثار خون‌ها، در اين ميثاق خون با خون، مرا در وصلت عشقم پيوندي آسماني ده، مرا با گرمي خونم درون خاک آشنايي ده که من مشتاق اين وصلم، که من مجنون اين عشقم.
                 
33- شهيد بيت‌الله حسن‌زاده تولد به سال 1341
                  
اي معبود! چه زيباست جلوه‌گاه جمالت و چه با شکوه است نمايشگاه جلالت! در حيرتم که اين منم که افتخار راز و نياز در اين جبهه جنوب با تو نصيبم شده.
               
آيا اين منم که توفيق فروغ تابناک ملکوتي تو را دريافته‌ام! اين لحظه‌ها که با تو نيايش مي‌کنم، نه گذشته دارد و نه حال، نه آينده. بلکه پيامي از ابديت که مرا از تمام کارهاي دنيا و زيورهاي دنيا بيزار کرده که مرا براي خواندن به بارگاهت آماده مي‌سازد. آري اي رب اعلاي من! اين منم و نه آن مني که روزگاري طولاني سعي فراوان نمودم، امروز به غير تو ديگر نمي‌بينم و نمي‌فهم.
                 
34- شهيد حاج مسعود اميري تولد به سال 1339 در کرمانشاه، شهادت به سال 1367 در عمليات مرصاد
                
خدايا! مهاجران رفتند و ما انصار شديم.
               
خدايا! به ابرها بگو بگريند، به کوه‌ها بگو بشکافند، به دريا بگو بخروشد، به خورشيد بگو نتابد و به همه بگو اشک بريزند.
               
خدايا! به پرنده‌ها بگو پرهايشان را به خون شهدا رنگين کنند. به کبوتران بگو پيام خون را به خط شکنان برسانند.
              
خدايا! باز هم به فرشتگان بگو «انی اعلم ما لا تعلمون» و فلسفه آفرينش در کربلاهاي خوزستان، مهران و ساير نقاط ايران را نشانشان بده.
                
خدايا! به محمد (ص) بگو که پيروانش باز هم حماسه آفريدند. به علي (ع) بگو که شيعيانش قيامت به پا کردند و به حسين (ع)  بگو که خونش همچنان در رگ‌هاي ما مي‌جوشد.
               
35- شهيد ذبيح‌الله کرمي تولد به سال 1330 در کرمانشاه، شهادت به سال 1367 در سر پل ذهاب
                       
به تمامي مقدسات که هيچ چيز به اندازه پيام قبولي قطعنامه از سوي امام بر قلبم سنگيني نکرد. هر چه بيشتر مي‌گريستم، شرمنده‌تر و غمگين‌تر مي‌شدم. رفتم تا بلکه با عرق شرم خود در پيشگاه خدا با خون خويش و رحمت حق آن را از بين ببرم. من بيش از اين نمي‌توانستم ناظر مظلوميت امام باشم و در قبال آن تاب بياورم.
            
36- شهيد علي‌اکبر تولد به سال 1338 در نفت شهر، محل شهادت: طلابيه به سال 1363
             
انساني که خدا را شناخت، عاشق او مي‌شود، انساني که عاشق شد، تمام پليدي‌ها را از خود مي‌راند. انساني که خود، خدا يا اسلام را شناخت، همه کارهاي صالح را يک وظيفه مي‌داند. من نعمتي جز خدا ندارم و شما هم نداريد. اين يک وظيفه است و همه ما مستلزميم در راه خدا جهاد کنيم.
                  
37- شهيد عبدالله حکمت شمار تولد به سال 1345 در تهران، شهادت به سال 1366 در شلمچه
             
کريما! شنيده بودم که تو جز کالاي نيکو و متاع پاک را خريدار نيستي، پس از چه روي مرا که زنگار به دل و غبار به ديده و زشتي به جسم و پليدي به جان دارم خريداري؟
             
رحيما! بنده‌اي سرگشته‌ام که گفت و شنود، خور و خواب و نگاهم همه معصيت است و اگر دلي دارم آن هم ملوث به لوث ريا و ملون به لون غير خداست. پس به رحمت واسعه‌ات و به کرامت غباري که از سر قدوم مبارک رزمندگان اسلام برخواسته و بر چهره سياه من فرود آمده از گناهانم در گذر و بر من رحم کن، اگر چه من خواري در گلزار گلستان تو هستم.
           
38- شهيد محمد علي فتاح‌زاده تولد به سال 1342 در تبريز، شهادت به سال 1364
               
الهي! چون در تو نگرم، از جمله تاجداران هستم و تاج بر سر و چون بر خود مي‌نگرم از جمله خاکسارانم و خاک بر سر.
         
39- شهيد مسعود صالحي محل تولد ملاير به سال 1347، محل شهادت شلمچه به سال 1366
               
خدايا! بگذار در معرکه نبرد حق با باطل عاشقانه بتازم و طاغوت و شيطان را بر زمين بيندازم.
                  
بگذار پروانه وار به دور شمع وجودت بگردم و بسوزم تا قيد و بند را ببرم و آزادانه در معرکه حيات جولان دهم. بگذار با شمشير برّان شهادت، سکوت تاريخ را بشکنم. بگذار از جاذبه مادي، خود را آزاد کنم.
                
40- شهيد مرتضي عمراني‌پور تولد به سال 1348، شهادت به سال 1365 در شلمچه
         
بار پروردگارا! چنين احساس مي‌کنم که تا به حال هيچ‌گونه سنخيّتي با ائمه (ع) نداشته‌ام. لذا از تو مي‌خواهم که در آخرين لحظات عمرم پهلوهايم بشکند، صورتم نيلي شده، از بازوانم درد بکشم و در سينه‌ام احساس  سوزش کنم تا که لااقل جسدم با معصومين شباهتي داشته باشد.
            
           
              
***
              
منبع:تبيان
              
گردآوري: خانم صغري بلوچي
      

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved